13 kwiecień 2013
Posłowie będą płacić mandaty?
Tuż po świętach wielkanocnych posłowie debatowali nad projektem umożliwiającym przyjęcie mandatu drogowego bez konieczności uchylania immunitetu.
Obecnie ukaranie mandatem karnym osób mających immunitet jest niemożliwe, dopóki nie zostanie on uchylony. W przypadku posła, Rzecznika Praw Dziecka, GIODO i szefa IPN zgodę na to musi wyrazić Sejm, w przypadku senatora – Senat. Prokuratorowi immunitet może uchylić sąd dyscyplinarny.
Projekt nowej ustawy zakłada umożliwienie osobom mającym immunitet przyjęcia mandatu tuż po popełnieniu wykroczenia i zatrzymaniu przez służby drogowe. Następowałoby to poprzez złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności. Jeśli mimo wszystko osoba z immunitetem odmówiłaby przyjęcia mandatu, procedura będzie taka sama jak dotychczas, czyli wystąpienie z wnioskiem przez uprawnione organy za pośrednictwem prokuratora generalnego o uchylenie immunitetu.
W uzasadnieniu projektu podkreślano, że „w przypadku drobnych wykroczeń drogowych konieczność każdorazowego występowania do Sejmu lub Senatu z wnioskiem o wyrażenie zgody jest niefunkcjonalna i nieuzasadniona”. „W wielu przypadkach (…) bardziej korzystne jest przyjęcie mandatu niż przechodzenie przez sformalizowaną procedurę parlamentarną”.
Czy nowa ustawa zmieni podejście posłów w kwestii płacenia mandatów drogowych?