Przekładnia automatyczna czy manualna? Które rozwiązanie jest wygodniejsze i bardziej wydajne? Poznajcie kilka faktów i mitów dotyczących obu rodzajów przekładni.

Gdybyśmy żyli w Stanach Zjednoczonych, odpowiedź na postawione pytanie byłaby oczywista. Za wielką wodą olbrzymia większość aut jest wyposażona w automatyczne skrzynie biegów. Z czego to wynika? Z wygody tamtejszych kierowców? A może z powodu niższych cen paliwa? (Według stereotypów, automaty palą więcej niż ich manualne odpowiedniki).


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Zaraz, zaraz, czy faktycznie automatyczna przekładnia negatywnie wpływa na średnie zużycie paliwa? Nowoczesne konstrukcje, zoptymalizowane pod każdym względem, zdecydowanie temu przeczą, a niektórzy producenci chwalą się nawet, że dana skrzynia automatyczna zużywa mniej paliwa od swojego tradycyjnego odpowiednika.

Oczywiście w starszych, mniej ”inteligentnych” konstrukcjach podwyższone zużycie paliwa jest na porządku dziennym, chociaż jak to zwykle bywa, to, ile paliwa pochłonie auto, zależy wyłącznie od stylu jazdy kierowcy.

Czy osoby lubiące dynamiczną czy wręcz sportową jazdę powinny szerokim łukiem omijać skrzynie automatyczne? Niezupełnie. Duże znaczenie, tak jak w przypadku średniego zużycia paliwa, mają wiekowość konstrukcji oraz jej zaawansowanie.

Automaty sprzed kilkunastu lat bardzo często cierpią na syndrom spóźnionej reakcji. Od momentu gwałtownego wciśnięcia pedału gazu musi minąć odpowiednio długa chwila, aby skrzynia dobrała właściwe przełożenie i auto zaczęło nabierać prędkości.

Na drugim końcu skali znajdują się współczesne konstrukcje dwusprzęgłowe, które są w stanie zmienić bieg w ułamku sekundy. Auta z takimi przekładniami bardzo często mają lepsze, chociaż minimalnie osiągi od tych samych samochodów wyposażonych w ręczne skrzynie biegów.

Niekwestionowaną zaletą skrzyń automatycznych jest wygoda użytkowania. Poruszając się w korku, nie trzeba tracić niepotrzebnej energii na nerwową zmianę biegu z jedynki na dwójkę i z powrotem. Lewa stopa także nie męczy się ciągłym wciskaniem sprzęgła. Automat robi to za kierowcę i chwała mu za to.

Miejskie korki to tylko przykład sytuacji, w których skrzynia automatyczna staje się najlepszym przyjacielem kierowcy. Czy jeśli ktoś od czasu do czasu lubi sam dobierać przełożenia, musi rezygnować z komfortu, jaki daje automat?

Niekoniecznie, ponieważ niektóre konstrukcje umożliwiają również ręczną zmianę przełożeń za pomocą pchnięcia/pociągnięcia lewarka lub chociażby łopatek umieszczonych przy kolumnie kierownicy.

Skrzynie automatyczne to jednak nie tylko same plusy w porównaniu z manualnymi przekładniami. O co chodzi? Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to pewnie chodzi o pieniądze. Co prawda zaawansowane elementy konstrukcyjne przekładni automatycznej oraz jej prawidłowa eksploatacja nie powinny przysporzyć problemów, ale jeśli już przytrafi się jakaś usterka, jej naprawa będzie na pewno bardziej kosztowna niż w przypadku skrzyni manualnej. Samochód z automatem jest również droższy od tego samego modelu wyposażonego w tradycyjną skrzynię biegów.

Skrzynie automatyczne nie są adresowane wyłącznie do wygodnych czy wręcz leniwych osób. Bywa, że nowoczesne konstrukcje doskonale sprawdzają się także w samochodach o sportowym zacięciu. Wyższa cena zakupu oraz koszty ewentualnych napraw starają się przechylić szalę zwycięstwa na korzyść tradycyjnych, manualnych przekładni, jednak jeśli ktoś może dołożyć parę groszy, popularny automat na pewno zaspokoi jego oczekiwania.

Jakie są Twoje doświadczenia z automatyczną skrzynią biegów? Czy rozważasz zakup samochodu z automatem w przyszłości?