Kiedy w 2008 roku pojawiły się pierwsze informacje o supersamochodzie z Polski, branża motoryzacyjna nie potraktowała ich poważnie. Jednak 3 lata później pomysłodawcy projektu Veno (dziś znanego pod nazwą Arrinera), Łukasz Tomkiewicz i Arkadiusz Kuich, udowodnili sceptykom, jak bardzo się mylili. Polskie superauto – Arrinera – ma konkurować m.in. z pojazdami Lamborghini i Ferrari.

Ojcowie projektu i obrotni przedsiębiorcy już w 2007 roku sformułowali pierwsze założenia i przeprowadzili analizę rynku. Na początku 2008 roku zaczęli opracowywać główne elementy konstrukcyjne, a rok później, w maju, skupili się na dopracowaniu detali. W listopadzie 2010 roku do grona ekspertów pomagających tworzyć Arrinerę dołączył znany brytyjski inżynier i konstruktor, Lee Noble, który swoim ogromnym doświadczeniem wspomógł rozwój projektu. Noble jest także udziałowcem i członkiem rady nadzorczej spółki Arrinera Automotive.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Pod względem stylistycznym Arrinera nawiązuje do potentatów rynku samochodów sportowych – głównie do charakterystycznych linii Lamborghini. Niskie nadwozie wykonano z lekkiego i bardzo wytrzymałego włókna węglowego oraz kevlaru, a jednostkę napędową umiejscowiono centralnie. Jest to motor zapożyczony od koncernu GM – 6,2-litrowy silnik w układzie V8, który generuje około 640 KM i 820 Nm momentu obrotowego. Oficjalne osiągi samochodu nie zostały jeszcze oficjalnie podane, jednak spodziewana wartość przyśpieszenia od 0 do 100 km/h nie powinna wynieść więcej niż 3,5 sekundy. Arrinera powinna także bez problemu przekroczyć magiczną granicę 300 km/h.

Producent szacuje, że pierwsze dostawy do klientów rozpoczną się pod koniec roku 2012 lub na początku roku 2013. Spodziewana cena to około 500 000 złotych. Wydaje się, że to rozsądna kwota za supersamochód o takich osiągach. Szefostwo Arrinera Automotive jest przekonane, że produkcja pojazdu bez większych problemów może się odbywać w Polsce. Obecnie trwają już rozmowy z potencjalnymi polskimi podwykonawcami.

Czy pojazd ma szansę konkurować z najlepszymi supersamochodami świata? Zapraszam do dyskusji.