W Polsce, jeszcze przed oficjalną, światową premierą nowej Astry we Frankfurcie odbyła się „mała” premiera dla polskich przedstawicieli mediów. Po raz pierwszy pokazano samochód na żywo i ujawniono ceny.

Nowy Opel Astra to już piąta generacja tego modelu. Kompakt produkowany w fabryce w Gliwicach jest nieco mniejszy, dużo lżejszy, ale zarazem przestronniejszy i bardziej wydajny od swojego poprzednika. Auto można wyposażyć z najnowsze technologie z dziedziny bezpieczeństwa i komunikacji, a także w superluksusowe fotele anatomiczne z wentylacją i 18-kierunkową regulacją oraz światła IntelliLux LED – po raz pierwszy dostępne w tej klasie samochodów. Wyposażeniem, które również jest nowością to system Opel OnStar umożliwiający kontakt z osobistym asystentem-doradcą kierowcy. Usługa ta choć płatna, to przez pierwsze 12 miesięcy korzystania klient nie będzie za nią płacił.

Nowa Astra imponuje ilością miejsca w kabinie i dużym, 370-litrowym bagażnikiem. W przeciwieństwie do poprzednika, wygospodarowano dużą przestrzeń dla pasażerów tylnej kanapy. Auto również poprawiono pod kątem wydajności, czego efektem są zupełnie nowe jednostki napędowe. Silniki benzynowe wyposażono w układ bezpośredniego wtrysku paliwa i turbosprężarkę – bazową jednostką jest 1.0 Ecotec DIT o mocy 105 KM. Diesle zostaną przeniesione z obecnej generacji Astry, bowiem silniki z rodziny CDTI unowocześniono stosunkowo niedawno. Tu najsłabszą jednostką napędową jest motor 1.6 CDTI o mocy 95 KM. Najmocniejsza Astra będzie napędzana silnikiem benzynowym o mocy 200 KM i nie będzie to wersja OPC.

Samochód już można zamawiać u dilerów Opla, a bazowa wersja kosztuje 59 900 zł. Za diesla trzeba zapłacić minimum 71 900 zł. Pierwsze auta klienci odbiorą na przełomie października i listopada. We Frankfurcie zadebiutuje również wersja kombi, a na sedana i 3-drzwiowego hatchbacka GTC będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Równolegle z nową Astrą będzie prowadzona również sprzedaż obecnej generacji właśnie z nadwoziem sedan i GTC.