Jak wynika z ostatnich badań, w Polsce jest aż 5,6 tysiąca stacji z autogazem. Pod tym względem przodujemy w Unii Europejskiej, a w całej Europie lepszym wynikiem może pochwalić się tylko Turcja.

Obecnie po polskich drogach porusza się aż 2,6 mln pojazdów wyposażonych w instalację LPG. Ich popularność bierze się przede wszystkim z oszczędności, które wynikają z używania autogazu. Średnia cena wynosi aktualnie ok. 2,37 zł za litr gazu, czyli niemal o połowę mniej niż w przypadku oleju napędowego. Koszt instalacji LPG zwraca się już po roku.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Cena autogazu w najbliższej przyszłości zależeć będzie w dużej mierze od decyzji Komisji Europejskiej dotyczących opodatkowania nośników energii, ale już teraz wiadomo, że nie powinno być podwyżek. Zdaniem Andrzeja Olechowskiego, dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, rynek LPG bardzo szybko się rozwija, ale jest też wrażliwy na wszelkie działania władz fiskalnych. Jeśli doszłoby do zwiększenia akcyzy, rozwój tego rynku mógłby być zagrożony.

Przyznaje również, że mimo wszystko duża część Polaków podchodzi sceptycznie do LPG. Jego zdaniem wynika to częściowo z nieznajomości specyfiki tego paliwa. Wielu uważa, że jest to paliwo gorsze od tradycyjnych i bardziej niebezpieczne dla silnika. Olechowski podkreśla, że jeśli tylko dobierze się odpowiednią instalację LPG do swojego samochodu, wysokiej jakości i odpowiedniej generacji, to nie ma się czego obawiać.

Część przeszkód dla rozwoju rynku autogazu w Europie może wynikać także z lobbingu przedstawicieli innych branż, który niechętnie widzieliby konkurencję w postaci tak taniego paliwa alternatywnego. A jakie jest Wasze zdanie na temat LPG? Macie instalacje gazowe w swoich autach?