fot. policja.pl

Policja nie będzie już odbierała prawa jazdy na 3 miesiące po przekroczeniu prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. W wyjątkowych przypadkach funkcjonariusze będą mogli odstąpić od wymierzenia kary. Nowelizacja wejdzie w życie już niedługo.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Przepisy pozwalające na odebranie uprawnień weszły w życie w 2015 roku. Na początku ich funkcjonowania kierowcy wykorzystywali lukę w prawie, która pozwalała na uniknięcie kary – wystarczyło nie posiadać dokumentów przy kontroli drogowej. Patologia została ukrócona na początku 2017 roku.

Teraz posłowie przyjrzeli się niecodziennym zdarzeniom, które wymagają od kierowcy wyjątkowego zachowania. Dokładną definicję sytuacji, podczas których nie zostanie nam odebrane prawo jazdy, podaje nowelizacja: „w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiało wartość niższą od dobra ratowanego”. Do tej grupy zaliczymy nie tylko transport chorego do szpitala, ale i np. strażaka spieszącego się na akcję gaśniczą.

Za przyjęciem zmian głosowało 412 posłów, przeciw był zaledwie 1. Już w październiku 2016 roku Trybunał Konstytucyjny zauważył, że ustawa nie uwzględniała stanu wyższej konieczności, a karanie kierowców i odbieranie im uprawnień było niekonstytucyjne. O tym, czy kierowca zasłuży na odebranie uprawnień zdecyduje policjant. Nowelizacja wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.