Pasy bezpieczeństwa pojawiły się na stałe w pojazdach już w 1958 roku. W Polsce zapinamy je obowiązkowo od 1983 roku. Niestety, pomimo kar i systemów przypominania o pasach w pojazdach, wciąż nie dbamy o swoje bezpieczeństwo.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Pasy nie są wyłącznie zbędnym dodatkiem – to integralna część systemów bezpieczeństwa samochodu. Gdy ich nie zapniemy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że podczas wypadku poduszki powietrzne wyrządzą nam więcej szkody niż pożytku. Pas przytrzymuje ciało podczas pierwszej fazy kolizji, gdy poduszka jeszcze się napełnia i pędzi z prędkością nawet 300 km/h. Systemy bezpieczeństwa również domyślnie działają z przeświadczeniem, że kierowca zapiął pasy na początku podróży.

Funkcjonariusze policji regularnie przeprowadzają akcje mające na celu przypomnieć kierowcom o pasach bezpieczeństwa. Jedna z nich została przeprowadzona w tym miesiącu w ramach współpracy policjantów zrzeszonych w Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego – TISPOL (Traffic Information System Police). Miała ona miejsce jednocześnie w 27 krajach.

Prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała, a pas biodrowy musi opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Z kolei część piersiowa powinna przebiegać nad środkiem barku bez tendencji do zsuwania się z ramienia. Źle wykorzystany (czy też nieprawidłowo wyregulowany) pas podczas wypadku, zamiast zapewnić bezpieczeństwo, może zrobić nam krzywdę. Taka sama zasada dotyczy pasażerów z tyłu. Podczas kolizji mogą oni wywrzeć nacisk na fotel kierowcy, miażdżąc go o kierownicę.