W wielu krajach zachodnich zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących w pojeździe jest praktycznie normą. W państwach takich jak Francja, Niemcy czy Szwecja pasy zapina 95% kierowców. W Polsce współczynnik ten ledwie przekracza 80%, a to wcale nie jest dużo.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadziła badania, z których wynika, że tylko 83% kierowców samochodów osobowych zapina pasy bezpieczeństwa. 87% pasażerów siedzących z przodu zapina pasy. Na tylnej kanapie odsetek pasażerów zapinających pasy ledwie przekracza połowę. Częściej zdarza się jechać bez pasów mężczyznom niż kobietom. Wśród badanych osób tylko 81% mężczyzn zapina pasy, odsetek kobiet to 85%. Częściej bez zapiętych pasów jeżdżą osoby młode, w wieku 18-24 lat.

Częściej zapinamy pasy w dużych miastach i na drogach krajowych (85%). Im niższej klasy drogi, tym mniej osób jadących w pasach. Na drogach powiatowych współczynnik spada do 66%.

Tak wyglądają statystyki dotyczące samochodów osobowych. Zdecydowanie gorzej jest w przypadku aut ciężarowych. Tylko 36% zawodowych kierowców ciężarówek zapina pasy bezpieczeństwa, częściej robią to kierowcy ciężarówek z przyczepą (54%). Tylko 66% kierowców samochodów dostawczych jeździ w pasach i tylko co 4. taksówkarz używa tego rodzaju zabezpieczenia.

Badania dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce przeprowadzili na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady BRD eksperci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej.

Przypominamy, że nawet w przypadku drobnej kolizji skutki niezapięcia pasów mogą być poważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Osoby siedzące z przodu w samochodzie z czołowymi poduszkami powietrznymi muszą się liczyć z ryzykiem poważnego uszkodzenia ciała, jeśli w momencie wybuchu poduszki nie będą miały zapiętych pasów. Warto dodać, że nawet jeden pasażer jadący w samochodzie bez pasów podczas poważnego wypadku (uderzenie boczne, dachowanie) stwarza duże niebezpieczeństwo dla innych osób, nawet zapiętych pasami.