Komisja Europejska pochyliła się nad problematyką opon i potwierdziła, że co piąte auto na drogach Wspólnoty nie ma odpowiednio wyważonych kół. W Polsce ten współczynnik wynosi aż 28 proc., co jest czwartym najgorszym wynikiem unijnym.

Niewyważone koło nie tylko wpływa na prowadzenie samochodu, ale i bezpośrednio przekłada się na zwiększone spalanie oraz szybsze zużycie ogumienia. Regularna kontrola ustawień – co najmniej dwa razy do roku – pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów wymiany elementów zawieszenia.

– Wyważenie kół to czynność serwisowa, która jest często bagatelizowana przez kierowców. Kontrola ustawień oraz odpowiednie rozłożenie masy w kołach powinno towarzyszyć każdej sezonowej zmianie opon. Dlatego tak ważne jest dokładne wyważanie wszystkich kół 2 razy w roku, zarówno w przypadku opon letnich i zimowych, jak i całorocznych – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach. Jeśli jest ono niższe niż zalecane przez producenta, ponownie narażamy się na zużycie opon oraz zwiększone spalanie. Różnice mogą sięgać nawet 0,3 l benzyny na 100 km.