Pojemność silnika – jak wpływa na wysokość stawki OC?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. To, ile będzie go kosztować taka ochrona ubezpieczeniowa, uzależnione jest od wielu czynników. Wyliczając składkę na OC, bierzemy pod uwagę m.in. historię ubezpieczenia posiadacza pojazdu, jego wiek czy czas, który minął od uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami. Wpływ na wysokość stawki OC ma również pojemność silnika ubezpieczanego auta.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?
Żeby wyliczyć cenę ubezpieczenia OC, zakład ubezpieczeń potrzebuje kilku ważnych informacji. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie narzuca, jakie kryteria powinny być brane pod uwagę przy kalkulacji ceny OC, ale najczęściej największe znaczenie mają:
- Historia przebiegu ubezpieczenia – posiadacze pojazdów, którzy jeżdżą bezszkodowo, mogą liczyć na niższą składkę na OC niż ci, którzy byli sprawcami jednego czy większej liczby wypadków w ostatnich latach.
- Czas posiadania prawa jazdy – najczęściej kierowcy, którzy mają uprawnienia do prowadzenia pojazdów nie dłużej niż 3 lata, muszą się liczyć z wyższymi kosztami ubezpieczenia OC.
- Wiek posiadacza pojazdu – młodzi kierowcy, najczęściej do 26. roku życia, płacą więcej za OC.
- Pojazd – liczą się marka, model, rodzaj, przebieg aktualny i prognozowany, wiek, a także pojemność silnika.
Dlaczego mówimy o posiadaczu pojazdu, a nie o jego właścicielu? W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych pojawia się sformułowanie posiadacz. Może nim być właściciel pojazdu, ale określenie to jest szersze. Posiadaczem jest również leasingobiorca czy spadkobierca, który korzysta z pojazdu po śmierci właściciela.
Co oznacza pojemność silnika?
Jak wspomnieliśmy, jednym z czynników, które mają wpływ na wysokość składki na OC jest pojemność silnika w cm3, czyli pojemność skokowa. Co to oznacza? To jeden z podstawowych parametrów samochodu. Im pojemność jest większa, tym silnik jest w stanie spalić więcej mieszanki i wytworzyć więcej momentu obrotowego.
Jak wspomnieliśmy, z pojemnością silnika wiąże się kolejna ważna wartość, którą charakteryzuje silnik samochodowy – mowa o maksymalnym momencie obrotowym, który może rozwinąć dana jednostka napędowa. Informuje on o potencjalnej możliwości przyśpieszania i elastyczności auta. Jego wartość podawana jest w niutonometrach, a w przypadku samochodów osobowych zawiera się ona w granicach 47–700 Nm.
Trzecią istotną wartość stanowi moc silnika. Jest ona tak samo ważna jak moment obrotowy. Często kierowcy szukają pojazdów o jak najwyższej mocy, licząc, że przekłada się ona na przyśpieszenie i od niej zależy prędkość maksymalna samochodu. Moc silnika to w skrócie:
- Pochodna wartości momentu obrotowego.
- Pochodna prędkości obrotowej silnika.
- Informacja, ile momentu obrotowego jest dostępne przy określonej prędkości obrotowej silnika.
Obliczanie pojemności skokowej silnika
Do wyliczenia pojemności silnika stosuje się następujący wzór:
V = [0,785x D² x S x N]/ 1000
V – pojemność silnika w cm3,
0,785 – liczba π/4,
D – średnica cylindra,
S – skok tłoka,
N – liczba cylindrów.
Pojemność silnika a OC
Pojemność skokowa silnika to jeden z ważnych elementów branych pod uwagę przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie OC. Jaka jest zależność? Im większa pojemność, tym musisz się liczyć z wyższym kosztem OC. Jeśli zdecydowałeś się na pojazd z silnikiem o pojemności powyżej 3l, to możesz zapłacić za ochronę ubezpieczeniową nawet dwukrotnie więcej niż w przypadku auta z silnikiem o pojemności mniejszej niż 1l. Najłatwiej różnicę możesz sprawdzić, korzystając z kalkulatora oc. Dlatego, jeśli zależy ci na niższej cenie ubezpieczenia, weź pod uwagę pojazd o stosunkowo małej pojemności silnika.
Z czego wynika zależność?
Dlaczego im większa pojemność silnika, tym wyższa cena ubezpieczenia OC? Taki pojazd to najczęściej równocześnie duża moc, lepsze osiągi i wyższe prędkości, a to właśnie prędkość jest w Polsce jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Według danych Głównej Komendy Policji w 2018 roku do 7 488 wypadków doszło na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, a przyczyną 6 256 była nadmierna prędkość. Przerażające są również następstwa tych zdarzeń – w wyniku nadmiernej prędkości zginęło aż 778 osób, natomiast 322 ofiary poniosły śmierć w konsekwencji nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Zakłady ubezpieczeń są świadome tego, że większa pojemność silnika może się wiązać z większym ryzykiem wypadków.