rzeczywista-pojemnosc-bagaznika-samochodowego

Kształt i pojemność bagażnika samochodowego są ważnym czynnikiem wyboru pojazdu, szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi oraz wszystkich tych, którym auto niezbędne jest do prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy czasami robi duże zakupy, potrzebuje miejsca, by spakować bagaże na wakacje czy samodzielnie przewieźć rzeczy z miejsca na miejsce. Jaka jest rzeczywista pojemność bagażnika?

Pojemność bagażników samochodów

Pojemność twojego bagażnika samochodowego różni się znacznie od tej, podanej przez producenta, jeśli wozisz w nim koło zapasowe lub np. masz tam zainstalowane elementy nagłośnienia. Różnice mogą wynikać jednak nie tylko z tego. Otóż pojemność podawana przez producenta może zależeć m.in. od sposobu mierzenia powierzchni bagażnika.

Firmy mają swój własny kalkulator litrażu. Oficjalnie pomiar dokonywany jest na podstawie norm DIN i ISO. Do wyliczenia przestrzeni bagażowej wykorzystuje się niewielkie pudełka o pojemności do 1 litra. Mają one wymiary 20x10x5 cm. Zasada jest taka, że z bagażnika nie można wyjmować fabrycznego wyposażenia, ale za to kufer można wypełniać do poziomu rolety, łącznie ze schowkami i wnękami. Klapa samochodu musi się domykać tak, żeby nie uszkadzała pudełek. O sprawdzenie prawdziwej pojemności bagażników pokusiło się wielu testerów. Wyniki zazwyczaj były zaskakujące – faktyczna pojemność z reguły jest niższa o kilka, a czasami nawet o kilkaset litrów od wartości podanych przez producentów!


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Test pojemności bagażników

Jeden z takich testów przeprowadzili niemieccy dziennikarze z magazynu Auto Bild. Sprawdzili oni pojemność załadunkową w 20 wybranych modelach pojazdów. Do udziału w testach zaproszono również ekspertów z międzynarodowej organizacji TÜV Süd. Przy określaniu faktycznej pojemności bagażników stosowano się do przepisów oraz pomiarów uwzględnionych przez Niemiecki Związek Producentów Samochodowych (VDA) zawartych w certyfikacie ISO 3832 oraz rozporządzeniu DIN 70020-1. Czy zatem producentów pojazdów obowiązują inne zasady? Jak najbardziej te same, więc teoretycznie pojemność bagażnika powinna być identyczna. Czy wyniki testów to potwierdziły?

Były one zaskakujące, gdyż żaden z testowanych pojazdów nie zapewniał tak pojemnego bagażnika, jaki wynikał z prospektów. Co ciekawsze, w przypadku jednego z testowanych pojazdów okazało się, że zmieściło się w nim więcej litrów bagażu niż deklarował producent. W pozostałych mieliśmy już do czynienia z mniejszą pojemnością niż deklarowana. Przy wyliczeniach wzięto również pod uwagę przestrzeń schowków. Jak duże okazały się różnice pomiędzy danymi producenta a faktyczną pojemnością bagażników? Od kilku do ponad 200 litrów.

Przeprowadzone testy pokazały również, że często ogólne gabaryty samochodu nie decydują o pojemności załadunkowej. Co więcej, np. pomiędzy różnymi autami typu kombi różnica w możliwościach załadunkowych może wynosić nawet kilkaset litrów. Warto brać tę kwestię pod uwagę, wybierając samochód. To, że kupujemy pojazd z nadwoziem typu kombi nie oznacza, że w każdym aucie otrzymamy bagażnik o takiej samej pojemności. Warto sprawdzać, jaką ładowność deklaruje producent pojazdu, ale też weryfikować wyniki testów, żeby wiedzieć, jaka jest rzeczywista pojemność.

Ile powinna wynosić pojemność bagażnika?

Jak wspomnieliśmy, ładowność bagażnika jest jednym z kryteriów wyboru auta. Tylko jak ocenić, ile powinna ona wynosić? W przypadku samochodu rodzinnego za rozsądne minimum należy uznać około 500 litrów. Tyle miejsca powinno wystarczyć, żeby pomieścić bagaże 4-5 pasażerów. W przypadku auta dla singla, który głównie potrzebuje bagażnika, żeby przewieźć w nim zakupy czy ustawić niewielką walizkę, wystarczy zdecydowanie mniejszy – około 200 litrów. Jednak wybierając pojazd, nie należy się sugerować wyłącznie tymi parametrami. Decydujące powinno być sprawdzenie ładowności na żywo, oglądając pojazd. Jeśli masz dziecko, to prawdopodobnie będziesz wozić w aucie wózek. Sprawdź, czy zmieści się on w nim po złożeniu. Kolejna kwestia to kształt bagażnika. W jednym aucie bez problemów postawisz kilka toreb podróżnych, a w innym znajdzie się miejsce jedynie dla połowy tych rzeczy. Problem może wynikać z nieregularnego kształtu.

W przypadku aut z instalacją gazową często jest ona zamontowana na miejscu koła zapasowego, które trafia do bagażnika i może zabierać mnóstwo miejsca. Niektórzy kierowcy decydują się w takim przypadku na wyjęcie koła i korzystanie z zestawu naprawczego, gdyby pojawiła się usterka opony. Zajmuje on mało miejsca – można go trzymać nawet w schowku. Jednak nie zawsze powinno się z niego skorzystać. Można go zastosować wyłącznie w przypadku uszkodzenia w czole opony. Czy to zatem dobry wybór? Jeśli rzeczywiście potrzebujemy więcej miejsca w bagażniku, to tak. W takiej sytuacji warto jednak brać pod uwagę zakup ubezpieczenia assistance. Jeśli wybierzesz jego odpowiedni wariant, to uzyskasz pomoc ubezpieczyciela, w przypadku gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną.