Publikujemy kolejne wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Goodyear. Tym razem zapytano młode pokolenie o autonomiczną jazdę i kierunek rozwoju pojazdów autonomicznych. Czy młodzi ludzie potrzebują takich aut?

Okazuje się, że jeszcze są do tego nastawieni dość sceptycznie, choć częściowej autonomii nie wykluczają. Wystarczy wspomnieć, że już używanie tempomatu, systemu ABS czy ESP jest częściowym oddaniem kontroli nad pojazdem elektronice. 40,6% Europejczyków oraz 50,9% z grupy polskich ankietowanych żąda od samochodu takich urządzeń. Nieco mniejsza, bo 37,1-procentowa grupa chciałaby w samochodzie autonomię na tzw. średnim poziomie, czyli automatyczne utrzymanie toru jazdy. Tylko, a może aż 22,4% ankietowanych chętnie jeździłoby samochodem w pełni autonomicznym, który nie potrzebuje ingerencji kierowcy. Nieco bardziej sceptyczni (15,1%) byli polscy ankietowani.

Przy okazji zapytano o zalety pojazdów autonomicznych i większość podała jako najważniejszą ograniczenie liczby wypadków. Kolejny plus takich samochodów to bezstresowa podróż i mniejsza częstotliwość występowania korków.