Ostatni miesiąc zeszłego roku przywitał nas dość chłodno, fundując wizytę orkanu Ksawery. Również w świecie motoryzacji grudzień nie należał do spokojnych, a huragan zafundowało nam Lamborghini, prezentując następcę Gallardo.

Grudzień obfitował w ważne dla motoryzacji wydarzenia. Choć z pewnością część z nich przyćmiła tragiczna śmierć aktora Paula Walkera, to warto przyjrzeć się im wszystkim jeszcze raz. W minionym miesiącu niewiele mówiło się o inwestycjach polskiego rządu, przycichły również kolejne absurdy związane z radarami Iskra-1. Na horyzoncie pojawiło się kilka interesujących samochodów, a do polskich salonów wjechały cztery ciekawe auta.

Premiery na świecie

Lamborghini Huracán

Bez wątpienia najgłośniejszą premierą grudnia jest Lamborghini Huracán. Nie chodzi tylko o aspekt marketingowy, ale również o sam dźwięk 10-cylindrowego silnika małego byka. 5,2-litrowy motor rozwija moc 610 KM i pozwala na osiągnięcie pierwszej setki w 3,2 s. Co ciekawe, silnik pomimo imponujących parametrów spełnia normę Euro 6 i zadowala się 12,5 l benzyny na każde przejechane 100 km.

Dla osób, które mniej przychylnie patrzą w stronę paliwożernych i hałaśliwych supersamochodów, a którym zależy na podróżowaniu komfortowym i za ułamek kwoty, jaką trzeba zapłacić za Lamborghini, Mercedes przygotował nową klasę C. Auto otrzymało dość trudne zadanie: jest nim bratobójcza walka z modelem CLA. Prezentując 4-drzwiowe coupé w klasie kompakt, producent skazał na pożarcie poprzednią generację sedana klasy średniej, dlatego teraz klasa C musi z powrotem przekonać do siebie klientów.

Mercedes-Benz klasy C

Auto jest napędzane przez te same silniki co CLA, jednak gama jednostek ma zostać wkrótce wzbogacona o dwie dodatkowe odmiany diesla o pojemności 2,2 l oraz hybrydę. Samochód będzie dostępny łącznie w aż 10 wersjach silnikowych, które będą osiągać moc od 115 do nawet kilkuset koni mechanicznych w topowej odmianie AMG.

Citroën DS 5LS

W grudniu odbyły się jeszcze dwie premiery, które w zasadzie nie mają wpływu na polski rynek, ale warto o nich wspomnieć, ponieważ są to bardzo interesujące auta. Pierwszym z nich jest Saab 9-3, który powrócił na taśmy montażowe, po tym jak marka podniosła się po bankructwie. Samochód nie różni się znacząco od produkowanej wcześniej wersji, otrzymał również taki sam 2-litrowy silnik o mocy 220 KM. Drugą premierą jest Citroën DS 5LS – luksusowy sedan klasy średniej, który będzie produkowany w Chinach i wyłącznie na rynek chiński. Jest on napędzany turbodoładowanymi silnikami 1,6 THP o mocach 160 i 200 KM.

Premiery w Polsce

W grudniu do polskich salonów zawitały auta klasy premium – wśród krajowych premier znalazły się Mercedesy, BMW oraz Porsche.

Mercedes -Benz GLA

Wśród debiutów chyba największe zainteresowanie wzbudzi Mercedes GLA. Cała rodzina nowej klasy A ma powody do świętowania, ponieważ i hatchback, i sedan sprzedają się świetnie. Wydaje mi się, że GLA nie będzie wyjątkiem. Z ceną startującą od niecałych 110 tys. zł będzie on atrakcyjną propozycją w klasie małych crossoverów segmentu premium.

Mercedes-Benz klasy C – wnętrze

Przy okazji światowej premiery Mercedesa klasy C polski oddział firmy podał ceny sedana na krajowym rynku. Za auto w najuboższej wersji wyposażeniowej ze 156-konnym silnikiem benzynowym będzie trzeba zapłacić prawie 126 tys. zł. To sporo, biorąc pod uwagę fakt, że niewiele mniejsze CLA jest o 7000 zł tańsze. Argumentem przemawiającym za klasą C może być większy rozstaw osi oraz wyżej poprowadzona linia dachu, która zwiastuje sporo przestrzeni dla osób podróżujących na tylnej kanapie.

BMW M235i

O przestrzeń na tylnych fotelach nie muszą się martwić właściciele BMW M235i. Jest to auto, którym z założenia nie powinny podróżować więcej niż dwie osoby, tym bardziej że gdy kierowca zdecyduje się w pełni wykorzystać potencjał 326-konnego silnika, z tyłu może być nieciekawie. Bawarczycy każą jednak za takie emocje sporo płacić. Topowa odmiana serii 2 kosztuje w Polsce co najmniej 205 900 zł. Do tej kwoty warto doliczyć m.in. klimatyzację automatyczną za 2761 zł oraz nawigację za kolejne 10 801 zł, które to elementy nie wiedzieć czemu nie znalazły się na liście wyposażenia standardowego.

Porsche Macan

Listę polskich premier uzupełnia Porsche Macan, które w Polsce będzie dostępne w trzech odmianach: S, S Diesel oraz Turbo. Ceny niemieckiego crossovera rozpoczynają się od 66 189 euro za odmianę S Diesel, co daje w przeliczeniu niecałe 275 tys. zł. Nieco więcej (66 572 euro) trzeba zostawić w salonie, aby wyjechać najsłabszą odmianą benzynową – wersja S z 340-konnym V6 będzie kosztować w przeliczeniu około 276 tys. zł. Najdroższa jest oczywiście wersja Turbo napędzana 3,6-litrową doładowaną V-szóstką. Możliwość korzystania z 400 KM będzie kosztować właściciela prawie 380 tys. zł (91 418 euro).

Wydarzenia na świecie

Paul Walker

Najważniejszą informacją grudnia jest tragiczna śmierć aktora Paula Walkera znanego z serii filmów „Szybcy i wściekli”. Aktor zginął, podróżując na fotelu pasażera Porsche Carrery GT, kierowanego przez jego przyjaciela. Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość – auto wpadło w niekontrolowany poślizg i uderzyło w drzewo.

Zaczęły się przymiarki do wyborów samochodu roku 2014. Wśród kandydatów znalazły się takie auta, jak Alfa Romeo 4C, Ferrari 458 Speciale, Volkswagen XL1 czy Infiniti Q50. Nagrody będą przyznawane w pięciu kategoriach, a pełną listę kandydatów znajdziecie tutaj.

Spore zmiany szykują się w przyszłorocznym regulaminie F1. Wiadomo już, że poważne modyfikacje przejdą bolidy, które poza nowymi silnikami otrzymają m.in. aż dwa moduły KERS. Od nowego sezonu zaczną obowiązywać również nowe zasady dotyczące m.in. wymiany elementów samochodu między wyścigami, numerów przydzielanych zawodnikom podczas sezonu czy systemu kar. Poza uchwalaniem nowego regulaminu F1 FIA wybrała również Osobistość Roku 2013. Nagrodę zdobył Robert Kubica, który w głosowaniu otrzymał najwięcej głosów dziennikarzy z całego świata.

TÜV opublikował najnowszy ranking awaryjności. Statystyki zostały przedstawione w 5 kategoriach wiekowych, od aut 2-3-letnich do 10-11-letnich. Zestawienie zdominowały samochody japońskie i niemieckie, wśród których niezmiennie pierwsze miejsca okupują Toyota i Porsche.

Wydarzenia w Polsce

Najbardziej widowiskowym wydarzeniem grudnia był coroczny rajd Barbórka, którego dwa etapy odbyły się w Warszawie. Pierwszy z nich został podzielony na 6 odcinków specjalnych, których czas był sumowany i liczony do klasyfikacji generalnej. Etap drugi to oczywiście Karowa, która wprawdzie nie była wliczana do generalki, ale jak co rok przyciągnęła komplet widzów. W obu etapach bezkonkurencyjny okazał się Kajetan Kajetanowicz, który wyprzedził Tomasza Kuchara.

Dobre wiadomości napływają również z resortu gospodarki. Jak poinformował Janusz Piechociński, najprawdopodobniej w marcu ruszy budowa nowej fabryki samochodów. Inwestorem jest Volkswagen, który w Polsce będzie chciał budować m.in. następcę modelu Crafter. Wartość inwestycji szacowana jest na nawet miliard euro, a dzięki niej pracę może znaleźć nawet 3000 osób.

Legendarna zakopianka otrzymała system automatycznej komunikacji kierowców. Zgodnie z założeniami od grudnia wszyscy kierowcy mający CB-radio mogą na kanale 23 usłyszeć informację o planowanym czasie dojazdu do Zakopanego. System korzysta z kamer umieszczonych nad drogą. Rejestrując auta opuszczające Kraków i wjeżdżające do Zakopanego, wyznacza średni czas, jaki jest potrzeby na pokonanie tego odcinka. Przez radio nadawane są również informacje o utrudnieniach na drodze.

‚,