Podczas codziennych podróży samochodem spotykamy na drogach wielu innych użytkowników ruchu. Czasami zdarza się, że nasz lub inny pojazd ma problemy. Wówczas zgodnie z polskim przysłowiem: mądry Polak po szkodzie, zastanawiamy się, czego nie wzięliśmy ze sobą, aby problem rozwiązać lub zminimalizować jego skutki. Radzimy więc, co warto mieć w samochodzie, aby być mądrym przed szkodą.

Polskie prawo nie jest restrykcyjne, jeśli chodzi o wyposażenie samochodu. Zgodnie z Rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r. w każdym pojeździe powinna być gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Gaśnica powinna być poddawana przeglądowi przynajmniej raz do roku. Zawartość środka gaśniczego nie może być mniejsza niż 1 kilogram. Nie wszyscy wiedzą, że trójkąt ostrzegawczy musi mieć znak homologacji, aby powierzchnia odblaskowa nie była zbyt mała.

Są to dwa podstawowe elementy wyposażenia samochodu określone przez prawo. Za ich brak policja może wystawić mandat.

Apteczka w samochodzie w naszym kraju nie jest wymagana, ale warto wozić ją ze sobą dla zachowania bezpieczeństwa innych oraz własnego. W apteczce powinny znaleźć się: bandaże, kompresy gazowe, plastry, opaska uciskowa, środek dezynfekujący, ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chusta trójkątna oraz koc termoizolacyjny. Koniecznie należy wyposażyć pojazd w apteczkę w przypadku transportu zbiorowego (taksówki, autobusy i auta należące do szkół jazdy).

W samochodzie warto mieć co najmniej jedną (a najlepiej kilka) kamizelkę odblaskową, aby w razie awarii być widocznym na drodze, a co za tym idzie – zagwarantować sobie bezpieczeństwo.

Radzimy upewnić się też, czy w aucie znajduje się koło zapasowe (pełnowymiarowe lub dojazdowe) albo zestaw naprawczy, aby w razie przebicia opony nie trzeba było dzwonić po znajomych czy lawetę. Warto zaopatrzyć się w podnośnik oraz klucz do kół, aby zmienić koło. Praktycznie wszyscy producenci dodają taki zestaw jako element wyposażenia standardowego, jednak w przypadku starszych czy kupionych z drugiej ręki samochodów nie zawsze są to zestawy kompletne.

Nie zapominajmy również o elastycznej linie holowniczej, która może się przydać nie tylko Wam, ale też innym użytkownikom ruchu, których samochód odmówił posłuszeństwa. Warto sprawdzić, czy nie zapodziały się Wam gdzieś specjalne wkręcane haki.

Polecamy też zakup dodatkowego kompletu żarówek. Nie jest to co prawda obowiązkowy element wyposażenia, ale za jazdę bez wymaganych świateł można dostać mandat. Nie radzimy jeździć po zmroku z niepełnym oświetleniem, ponieważ zagraża to bezpieczeństwu.

Dobrze jest mieć w samochodzie także kable rozruchowe, które mogą uratować z opresji podczas mroźnych poranków – jeśli nie Was, to sąsiada.

Jeśli wybieracie się w dłuższą trasę, warto zabrać ze sobą niewielką latarkę i zestaw podstawowych narzędzi (kombinerki, młotek, klucze płaskie, kawałek drutu, taśma izolacyjna itp.), który umożliwi szybką naprawę drobnych awarii. Pamiętajcie, aby narzędzia przewozić w małej skrzynce – nigdy luzem, ponieważ w razie wypadku mogą one zagrażać bezpieczeństwu.

Polskie prawo nie jest zbyt wymagające, jeśli chodzi o wyposażenie samochodu. Warto jednak zaopatrzyć się we wspomniane wyżej elementy, aby być przygotowanym na wszelakie niespodzianki, które auto potrafi zafundować na drodze. Nawet jeżeli Wasz samochód nie sprawia problemów, to zawsze będziecie mogli pomóc innym. Niech podsumowaniem będzie kolejne polskie przysłowie: przezorny zawsze ubezpieczony.

Co według Was warto mieć jeszcze w samochodzie?