platne-drogi-w-polsce

Wybierasz się w dłuższą trasę po Polsce? Chcesz dotrzeć do Gdańska, Poznania, Szczecina, a może w polskie góry? Nasza rodzima sieć dróg cały czas się rozbudowuje, co zwiększa komfort podróżowania. Jednak musisz liczyć się z tym, że za wiele odcinków dróg będziesz płacił.

Sieć dróg w Polsce

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Infrastruktury, drogi w Polsce, pod względem prawnym, dzieli się na publiczne oraz wewnętrzne. Pierwsza kategoria obejmuje drogi:

 • gminne,
 • powiatowe,
 • wojewódzkie,
 • krajowe.

Drogi publiczne definiowane są na podstawie ustawy o drogach publicznych. Uznaje się je za jedną kategorię dróg, z których może korzystać każdy kierowca, zgodnie z ich przeznaczeniem. Jednocześnie do dróg krajowych zalicza się:


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


 • Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce oraz drogi leżące w ich ciągach do czasu wybudowania autostrad i dróg ekspresowych.
 • Drogi międzynarodowe.
 • Drogi stanowiące inne połączenia zapewniające spójność sieci dróg krajowych.
 • Drogi dojazdowe do ogólnodostępnych przejść granicznych, które obsługują zarówno ruch międzynarodowy osobowy, jak i ciężarowy.
 • Drogi alternatywne względem płatnych autostrad.
 • Drogi stanowiące ciągi obwodnicowe dużych aglomeracji miejskich.
 • Drogi o znaczeniu obronnym.

Każdy rodzaj dróg publicznych w Polsce ma odpowiednie oznaczenie swojej klasy. I tak, autostrady w Polsce oznaczane są symbolem A, drogi ekspresowe – S, drogi główne ruchu przyspieszonego – GP, drogi główne – G, drogi zbiorcze – Z, drogi lokalne – L, zaś drogi dojazdowe – D.

Według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z 2018 roku długość dróg krajowych w Polsce to 19 340 km. Drogi szybkiego ruchu miały wówczas 3 421,7 km długości, autostrady – 1 627,3 km, a drogi ekspresowe – 1 794,4 km.

W Polsce wciąż rozwijane są drogi ekspresowe. 7 listopada 2019 roku GDDKiA informowała o oddaniu do użytku 12-kilometrowego odcinka obwodnicy Szczecinka, w ciągu drogi ekspresowej S11. Do tego momentu sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce miała długość 3 933 km. Docelowo jednak planowane jest ponad 8 000 km. Na początku listopada 2019 roku w realizacji było 1 100 km dróg, a w przetargach niemal 350 km.

Budowa dróg w Polsce do 2025 roku

Program Budowy Dróg Krajowych przygotowany przez Radę Ministrów na lata 2014–2023 (z perspektywą do 2025) zakłada, że do tego czasu wybudowane zostaną wszystkie planowane autostrady, a później budować będziemy już tylko drogi ekspresowe.

W sierpniu 2019 roku sieć autostrad w Polsce była zrealizowana w 83 proc. i ukończona ma być do 2025 roku. W 2020 mają zostać ogłoszone przetargi na 112 km A2 i 32 km odcinka A1 z Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią.

Jak wygląda mapa autostrad w Polsce?

We wrześniu 2019 roku w Polsce było łącznie 1 672 km autostrad. Do 2025 roku będzie to równo 2 000 km. Do polskich autostrad zaliczamy:

 • A4, która liczy 670 km. To odcinek łączący granicę polsko-niemiecką w Jędrzychowicach z granicą w Korczowej na wschodzie. Autostrada biegnie przez województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Jest ona kontynuacją niemieckiej Autobahn 4 i częścią III transeuropejskiego korytarza transportowego.
 • A2 – jest krótsza od A4. Obecnie ma nieco ponad 470 km długości i wiedzie od granicy w Świecku do granicy w Kukurykach przez województwa: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Nazywana jest ona „Autostradą Wolności” i stanowi część międzynarodowej drogi E30 ze wschodu na zachód.
 • A1 – „Autostrada Bursztynowa”, z Rusocina do Gorzyckich. Wiedzie z północy na południe kraju przez województwa: pomorskie, kujawsko‑pomorskie, mazowieckie, łódzkie i śląskie. Ma niemal 440 km długości. Droga jest częścią międzynarodowej trasy E75, należącej do VI transeuropejskiego korytarza transportowego.
 • A6 – z granicy w Kołbaskowie do Rzęśnicy w zachodniopomorskim. Ma obecnie 25,2 km długości. Stanowi ona przedłużenie niemieckiej autostrady Autobahn 11 i część europejskiego korytarza E28.
 • A8 – 22-kilometrowa autostrada w rzeczywistości jest obwodnicą Wrocławia. Obsługuje ona ruch w rejonie stolicy Dolnego Śląska.
 • A18 – najkrótsza obecnie autostrada w Polsce. Przebiega przez województwo lubuskie i dolnośląskie i ma 5,5 km. To odcinek od Olszyny do Krzyżowa. Projektowana autostrada A18 ma być częścią III transeuropejskiego korytarza transportowego i szlaku E36, łączącego Berlin z Polską.

Część autostrad to płatne drogi w Polsce. Sprawdź, za które odcinki drogi zapłacisz, jeśli wybierzesz akurat taką trasę przejazdu.

Jakie są koszty przejazdu autostradą w Polsce?

Polskie autostrady niestety nie są bezpłatne tak jak w sąsiednich Niemczech. Płatne autostrady w Polsce są na razie trzy, ale wyłącznie na wyznaczonych odcinkach. Na naszych autostradach obowiązują dwa systemy opłat dla samochodów osobowych:

 • Otwarty, który polega na płaceniu na bramkach ustawionych w poprzek drogi.
 • Zamknięty, opierający się na tym, że przy wjeździe na autostradę pobierasz bilet, a opłaty za autostrady ponosisz przy zjeździe z nich.

Oto płatne fragmenty autostrad w Polsce:

 • Płatne odcinki A1: Pruszcz Gdański – Swarożyn, Swarożyn – Nowe Marzy, Nowe Marzy – Toruń Płd.
 • Opłaty na A2 pobierane są na odcinkach: Krzesiny – Września, Września – Konin, Rzepin – Komorniki, Konin – Stryków.
 • Autostrada A4 – płatne odcinki to: Mysłowice-Brzęczkowice – Balice I oraz Bielany Wrocławskie – Gliwice-Sośnica.

Natomiast bezpłatne na całej trasie pozostają autostrady A6, A8 i A18.

Płatne drogi w Polsce można ominąć alternatywnymi drogami, głównie ekspresowymi. Jeśli jednak zależy ci na czasie dojazdu do wyznaczonego punktu i chcesz jeździć komfortowo po dobrej jakości drogach, wybierz autostrady. Jakie są koszty przejazdu autostradą? Zróżnicowane. Płatne odcinki autostrad zarządzane są przez różne podmioty, przez co opłaty za autostrady w Polsce mogą być inne, w zależności od odcinka.

Prezentujemy opłaty na autostradach:

AutostradaKategoria 1Kategoria 2Kategoria 3Kategoria 4Kategoria 5
Opłaty na A10,16 zł0,38 zł0,38 zł0,38 zł1,60 zł
A2 – opłaty uzależnione od odcinków drogi:· Świecko – Nowy Tomyśl· Nowy Tomyśl – Konin· Konin – Stryków  
0,2 zł
0,4 zł
0,05 zł
 
 0,46 zł
0,62 zł
0,10 zł
  
0,46 zł
0,94 zł
  
0,46 zł
1,46 zł
  
0,46 zł
4 zł

Kategoria I – motocykle, pojazdy o dwóch osiach bez przyczepy.

Kategoria II – pojazdy o dwóch osiach z przyczepą oraz o dwóch osiach z kołem bliźniaczym.

Kategoria III – pojazdy o trzech osiach bez przyczepy oraz o dwóch osiach z kołem bliźniaczym i przyczepą.

Kategoria IV – pojazdy o trzech osiach z przyczepą, pojazdy o więcej niż trzech osiach z przyczepą lub bez.

Kategoria V – inne pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone przepisami.

Wszystkie wskazane w tabeli opłaty pobierane są za każdy przejechany kilometr trasy płatnej.

Nieco inaczej rozliczane są płatności za przejazd w przypadku autostrady A4. Opłaty są tam naliczane według innej kategoryzacji. Koszt przejazdu na trasie Kraków – Katowice, w zależności od typu pojazdu, wynosi:

 • Motocykle – 5 zł.
 • Pojazdy samochodowe o dwóch osiach – 10 zł.
 • Pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami – 20 zł.
 • Pojazdy samochodowe o trzech osiach, pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami – 20 zł.
 • Pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami – 35 zł.
 • Pojazdy niekwalifikujące się do kategorii od 1. do 4., pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym – 35 zł.

Odcinki płatne na A4 są rozliczane w odmienny sposób. Ile zapłacisz za przejazd pomiędzy Wrocławiem a Sośnicą? Tylko 0,10 zł za 1 km. Na odcinku SPO Kleszczów do PPO Sośnica motocykle oraz samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony płacą za przejazd 0 zł.

Jeśli chciałbyś przejechać wszystkie płatne drogi w Polsce, które łącznie mają niemal 720 km długości samochodem, wydałbyś na ten cel 154 zł. O 10 zł taniej zapłaciłbyś, podróżując motocyklem. Korzystanie z dróg płatnych nie jest obowiązkowe – do danego miejsca możesz dotrzeć inną drogą. Obowiązkowe jest natomiast ubezpieczenie OC każdego pojazdu mechanicznego, które ma szczególne znaczenie, gdyż chroni cię przed poniesieniem kosztu naprawy szkód spowodowanych ubezpieczonym pojazdem w ruchu drogowym.