Christian Malorny przejdzie do historii Volkswagena, ponieważ jest on pierwszym nabywcą modelu XL1, najoszczędniejszego samochodu na rynku napędzanego konwencjonalnym silnikiem spalinowym.

Pierwszy egzemplarz został przekazany klientowi w Dreźnie przez Thomasa Zahna, który jest dyrektorem marketingu i sprzedaży marki Volkswagen Samochody Osobowe w Niemczech. XL1 zachwycił mnie od samego początku i bardzo się cieszę, że będę mógł teraz jeździć własnym XL1. Z wizjonerską stylistyką i nowoczesnymi rozwiązaniami Volkswagen odważył się stworzyć coś nowego i innowacyjnego – powiedział po odebraniu auta Christian Malorny.

Volkswagen XL 1 to napędzane 2-cylindrowym silnikiem TDI auto o futurystycznej stylistyce i bardzo niskim spalaniu. Dzięki lekkiej (795 kg) i opływowej (współczynnik Cx=0,189) karoserii 48-konny silnik wysokoprężny wspomagany przez elektryczny o mocy 27 KM może zadowolić się niecałym litrem oleju napędowego na 100 km. Zużycie energii elektrycznej na takim dystansie wyniesie 7 kWh. Samochód może też jechać w trybie w pełni elektrycznym i pokona dystans 50 km bez emisji spalin. Na 1 kilometr potrzebuje 0,1 kWh energii elektrycznej.

Nadwozie mierzy 3888 mm długości, 1665 mm szerokości i tylko 1153 mm wysokości, ale z powodzeniem mieści dwie osoby.