Do Sejmu trafił projekt zmian w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, dzięki którym piesi będą mieli pierwszeństwo już w momencie, gdy znajdą się przed oznakowanym przejściem, oczekując na wejście na pasy. W chwili obecnej piesi są uprzywilejowani dopiero, gdy znajdą się na przejściu dla pieszych.

Obecne przepisy mówią, że pieszy zawsze ma pierwszeństwo, gdy tylko znajdzie się na przejściu dla pieszych, pod warunkiem, że tego pierwszeństwa nie wymusił. Komisja Infrastruktury przegłosowała jednak zmiany w tej kwestii. Jeżeli nowe prawo wejdzie w życie, pieszy będzie miał pierwszeństwo już wtedy, gdy znajdzie się przed przejściem dla pieszych i zdradzi chęć przejścia przez ulicę, oczekując na wolną drogę. Przed przejściem będzie zobowiązany do zatrzymania się i upewnienia, że kierujący zbliżających się do przejścia pojazdów zamierzają go przepuścić. W związku z tym kierowca będzie zobowiązany do zatrzymania pojazdu przed przejściem, kiedy pojawi się tam oczekujący pieszy. Obowiązkiem kierującego będzie zachować w taki sposób, by pieszy mógł skorzystać z przejścia, nie powodując przy tym zagrożenia dla pieszego.

Początkowo zmiany miały być jeszcze bardziej radykalne, ponieważ zakładano, że kierowca będzie zobowiązany do zatrzymania pojazdu przed przejściem, gdy w jego pobliżu znajdą się piesi, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Pierwszeństwo ma zatem pieszy oczekujący na wolną drogę, a nie pieszy dochodzący do przejścia.