Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w pierwszym półroczu tego roku Polacy zarejestrowali 175 489 samochodów osobowych -to o 24 483 samochody więcej niż w pierwszym półroczu 2014. Które auta są najbardziej popularne?

Liderem wśród marek od lat pozostaje Škoda, drugie miejsce okupuje Toyota, za nią jest Volkswagen i Opel. Tylko ten układ może być zapowiedzią tego, jak dużą popularnością cieszą się poszczególne modele tych producentów. Na szczycie, niezmiennie mamy Škodę Octavię, którą zaczyna gonić nowa Fabia. Na razie różnica między tymi samochodami jest jeszcze spora, ale przykładowo w samym tylko czerwcu, zamykającym pierwsze półrocze to właśnie Fabia była liderem. Fabii na pewno nie dogoni natomiast coraz słabiej sprzedający się Volkswagen Golf, którego trzecia pozycja jest zagrożona ze strony piątego w zestawieniu Opla Astry. Niemieckie kompakty, które obecnie w rankingu półrocza dzieli jeszcze Škoda Rapid, będą w drugiej połowie roku 2015 walczyły o trzecią pozycję.

Poza pierwszą piątką znalazł się kolejny z niemieckich kompaktów, jakim jest Ford Focus. Również i ten model sprzedawał się na koniec półrocza lepiej od Golfa, ale jeszcze sporo mu brakuje do ścisłej czołówki. Coraz słabiej wygląda natomiast pozycja Toyoty Auris, która w samym czerwcu wypadła z pierwszej dziesiątki. Poczekajmy jednak, aż klienci ruszą po odświeżony model i wówczas zobaczymy, co się będzie działo na rynku. Nadal bardzo popularnymi autami są Toyota Yaris oraz Opel Corsa. Ten drugi jest jednocześnie liderem wśród klientów indywidualnych, stanowiących 38,8 % naszego rynku.