Powoli zbliża się okres, w którym zaczniecie się zastanawiać nad oponami zimowymi. Jak co rok jedni z was będą zwlekać do pierwszego śniegu, a inni załatwią sprawę wcześniej. Mamy dla was pięć rad na ten czas.

Częstym problemem w okresie jesienno-zimowym są długie terminy oczekiwania w zakładach wulkanizacyjnych na zmianę opon. Przyjmuje się, że zimówki powinny znaleźć się na kołach wtedy, gdy średnia temperatura dobowa nie będzie przekraczała 7 stopni Celsjusza. Jednak jeżeli chcecie uniknąć czekania, gdy naprawdę zimówki się przydadzą, obserwujcie pogodę i wyprzedźcie ją o tydzień. Wówczas na spokojnie załatwicie sprawę i będziecie mogli spokojnie jeździć do wiosny.

Jednak zanim zlecicie wymianę opon lub zrobicie to sami mając je założone na obręcze kół, sprawdźcie czy nadają się jeszcze do jazdy. Warto nie tylko zmierzyć grubość bieżnika, który uznajcie za zużyty jeżeli ma mniej niż 5 mm, ale także sprawdzić datę produkcji. Jeżeli opona ma więcej niż 5 lat, nadaje się do wymiany, ponieważ nie spełni swojego zadania.

Macie dwie różne pary opon i widać, że jedna z nich jest bardziej zużyta? W zakładach wulkanizacyjnych te lepsze prawie na pewno założą wam na przednią oś. To błąd – lepsze powinny znajdować się z tyłu. Niekontrolowany poślizg tylnej osi jest dużo bardziej niebezpieczny i trudniejszy do opanowania niż przedniej. Zwłaszcza, że prawie wszystkie samochody mają dociążony przód silnikiem, zatem i lepszą przyczepność właśnie z przodu.

Jeżeli jesteście w sytuacji, że musicie wyrzucić swoje stare zimówki i nabyć nowe, zastanówcie się, czy nie lepiej skorzystać z opon wielosezonowych. Te obecnie są już na wysokim poziomie i w naszych polskich warunkach drogowych spisują się dobrze. Nigdy nie spóźnicie się z wymianą ogumienia, a niezależnie od pogody zimą, opony będą zapewniały wam odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Taką decyzję należy dobrze przemyśleć i uzależnić od przebiegu. Opony wielosezonowe można polecić kierowcom, którzy robią przebiegi roczne do 15 tys. km i jeżdżą głównie dobrze odśnieżonymi drogami.