For. blogs.app.com

Drażnią Cię znaki ograniczenia prędkości, poustawiane, wydawać by się mogło, przypadkowo? Na wieść o zmianach przepisów dających rowerzystom większą swobodę na drogach dostałeś gęsiej skórki? Spójrz zatem na poniższą listę zaskakujących przepisów drogowych, które obowiązują w różnych zakątkach naszego globu.

1. Uważaj na GPS – coraz więcej współczesnych nawigacji samochodowych ma wbudowaną bazę fotoradarów. W Szwajcarii jest to niedozwolone. Jeśli podczas kontroli drogowej stróż prawa wykryję taką opcję w urządzeniu, może ono zostać zarekwirowane.

2. Szybcy śpiący policjanci – w Indiach progi zwalniające są nawet na trzypasmowych drogach szybkiego ruchu.

3. Myjnia – w Szwajcarii obowiązuje jeden z najdziwniejszych przepisów dotyczących dbania o samochód. Jeśli ktoś chce w niedzielę umyć swoje auto, musi skorzystać z myjni. Mycie ręczne w ten dzień jest zabronione.

4. Miejsce parkingowe – w Japonii aby w ogóle stać się posiadaczem samochodu, trzeba okazać dokument potwierdzający, że ma się własne miejsce parkingowe. Na dodatek nie może ono być oddalone więcej niż 2 km od miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o auto.

5. Zwierzęta pod ochroną – w Stanie Denver w USA obowiązuje zakaz transportu zwierząt nocą. W dzień oczywiście jest to dozwolone.

6. System – aby ograniczyć i tak gigantyczny ruch, w mieście Manilai (Filipiny) opracowano genialny system, który dopuszcza poruszanie się aut po ulicach na podstawie ich numerów rejestracyjnych. Jak to działa? Przykładowo, jeśli ostatnia cyfra w numerze rejestracyjnym auta to 1 lub 2, nie można poruszać się nim w poniedziałki i w piątki. Jeśli ostatnie cyfry to 7 lub 9, można zapomnieć o jeździe w weekendy.

7. Kto pierwszy, ten… – w USA i Kanadzie na skrzyżowaniach równorzędnych obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Pojazd z prawej strony ma zawsze pierwszeństwo? Nie w tych państwach.

8. Klient nasz pan – w amerykańskim stanie New Jersey zakazane jest samodzielne tankowanie samochodów. Może to zrobić tylko obsługa stacji.

Większość (jeśli nie wszystkie) wymienionych przepisów wydaje się, delikatnie mówiąc, dziwna. A z jakimi zaskakującymi przepisami czy znakami Wy się spotkaliście?