Audi RS5

Niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o samochód, zawsze podczas jego użytkowania wytwarzamy zapachy, które pozostają w jego wnętrzu. Palenie tytoniu, przewożenie zwierząt czy różnego rodzaju środków chemicznych pozostawia w aucie nieprzyjemną woń. Pozbycie się jej może stanowić problem. Jedną z najskuteczniejszych metod jest ozonowanie.

Ozonowanie wnętrza samochodu

Układ klimatyzacji wymaga regularnego czyszczenia, jeśli nie chcemy, aby z kanałów wentylacyjnych wydobywał się nieprzyjemny zapach. Dezynfekcję układu klimatyzacji powinno się przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku, na wiosnę i na jesień. Wilgotne powietrze sprzyja bowiem rozwijaniu się grzybów oraz zarazków.

Zalegają one w kanałach wentylacyjnych i wytwarzają nieprzyjemny zapach. Nawet wtryskiwanie różnych środków chemicznych nie do końca usuwa wszystkie źródła nieprzyjemnego zapachu: w kanałach wentylacyjnych są miejsca, do których wtryskiwany środek nie jest w stanie dotrzeć.

Urządzenie do ozonowania

Jedną z najskuteczniejszych i najnowocześniejszych metod oczyszczania wnętrza jest ozonowanie. Ozon zawiera trzy atomy tlenu, a nie dwa, tak jak tlen, którym oddychamy. Ulega on rozpadowi na obojętną cząsteczkę tlenu O2 oraz aktywny wolny atom tlenu. Odpowiednia dawka ozonu przedostaje się przez komórki błony bakterii, co prowadzi do ich całkowitego rozpadu.

Dezynfekcja wnętrza samochodu poprzez ozonowanie niszczy bakterie pleśni, usuwa dym papierosowy lub po prostu odkaża całe wnętrze. Metoda ta sprawdza się również w przypadku alergików. Roztocza, które powodują ataki astmy, drobnoustroje powodujące zakażenia bakteryjne czy pyłki kwiatowe mogą zostać usunięte dzięki ozonowaniu.

Nissan Juke

Ozonowanie działa również na toksyczne substancje zawarte w materiałach budowlanych i przedmiotach wyposażenia wnętrz, jak benzen występujący w klejach, farbach i wielu środkach czystości. Dzięki ozonowaniu można pozbyć się także takich substancji, jak: kadmium (glazury, barwniki), chrom (cement, środki antykorozyjne) lub dichloroetan (PVC, środki odplamiające, rozpuszczalniki, asfalt).

Ozon jest jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych. Nie wytwarza on rakotwórczych ani szkodliwych produktów ubocznych. Jego działanie jest bardzo krótkie, ale też skuteczne. Ozon eliminuje wszystkie przykre zapachy zarówno pochodzenia organicznego, jak i nieorganicznego. Dezynfekcję wnętrza samochodu tą metodą można obecnie wykonać w niemal każdym większym zakładzie zajmującym się myciem samochodów. Coraz częściej w ofercie obok standardowego czyszczenia wnętrza pojawia się ozonowanie. Ceny usługi zaczynają się już od 30 zł i dotyczą odgrzybiania kanałów wentylacyjnych. Za usuwanie przykrych zapachów z całego wnętrza samochodu trzeba zapłacić minimum 50 zł.

Ozonowanie kanałów wentylacyjnych

Kilka porad na temat czyszczenia wnętrza możecie znaleźć w naszym innym poradniku. Zastanawiając się jednak nad skutecznym i kompleksowym czyszczeniem wnętrza pojazdu, powinniśmy wziąć pod uwagę także ozonowanie. Metoda ta pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z auta, nawet jeśli zakupiliśmy je po myśliwym przewożącym proch i upolowane zwierzęta. Czy znacie lub stosujecie jakieś inne metody odkażania wnętrza?