Na taki pomysł wpadła grupa posłów. Ich zdaniem zmiana opon z letnich na zimowe powinna być obowiązkowa w okresie od 1 listopada do 31 marca. Czy przepis wejdzie w życie jeszcze w tym roku?

Jest to prawdopodobne, ale pewności oczywiście nie ma. Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wysunął taką propozycję i na razie zbierane są opinie ekspertów. Za niezastosowanie się do tego przepisu groziłaby kara w postaci mandatu w wysokości 500 zł. Czy to faktycznie dobry pomysł? Zdania są podzielone.

Zdaniem Michała Kijanki z kieleckiego serwisu, który jest również kierowcą wyścigowym, to dobre rozwiązanie. Podobnie myśli Janusz Kaszuba, mistrz Polski kierowców autobusów oraz instruktor szkoły jazdy w Kielcach. Obaj panowie przytaczają argumenty dotyczące budowy opon letniej i zimowej, różnic w prowadzeniu i przede wszystkim tego, jak znacznie wpływają na bezpieczeństwo.

Opona zimowa zbudowana jest z miększej mieszanki. W niskich temperaturach sprawuje się ona znacznie lepiej niż twarda letnia opona, która traci dobry kontakt z podłożem w takich warunkach. Zalety opon zimowych są oczywiście niepodważalne, z czego większość kierowców zdaje sobie sprawę.

Problemem jest natomiast kapryśna pogoda w Polsce. Wystarczy spojrzeć na poprzedni rok i temperatury w listopadzie, które były dość wysokie. Jeśli temperatura nie przekroczy 10 stopni Celsjusza, to oponom zimowym raczej nic złego się nie stanie. Jednak powyżej 15 stopni Celsjusza opona zimowa nagrzewa się bardzo szybko, co oczywiście wpływa na jej charakterystykę i np. drogę hamowania.

Sam pomysł wydaje się dobry, sztywne daty proponowane w przepisie najpewniej okażą się zbyt rygorystyczne. A jakie jest Wasze zdanie na temat obowiązkowej zmiany opon letnich na zimowe? Macie jakieś alternatywne pomysły?