Jak wynika z informacji podanej w ”Rzeczpospolitej”, wkrótce posłowie Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będą dyskutować na temat projektu dotyczącego obowiązku używania opon zimowych od 1.11 do 15.03.

Z przeprowadzonych sondaży wynika, że ok. 95% kierowców wymienia opony letnie na zimowe. Parlamentarzyści chcą, aby stosowanie opon zimowych było obowiązkowe. Za jazdę w sezonie zimowym na oponach letnich kierowca otrzymywałby mandat w wysokości 500 zł.

Od 1.11 do 15.03 kierowcy będą mieli obowiązek stosowania opon zimowych lub tzw. opon uniwersalnych. Opony zimowe różnią się od opon letnich m.in. głębokością bieżnika. W oponach letnich jest to minimum 1,6 mm, a w oponach zimowych nie mniej niż 4 mm.

W naszym klimacie może się zdarzyć, że w okresie od 1.11 do 15.03 nie będą występowały temperatury ujemne. Co wtedy z mandatem dla kierowcy, który nie zmienił opon? Z projektu ustawy wynika, że policjant będzie mógł jedynie zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, jeżeli opony będą miały zbyt małą głębokość bieżnika.

Czy uważacie że zmiana przepisów jest dobrym pomysłem i przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa na drogach? A może jesteście przeciwko tej inicjatywie?