LPG cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w Polsce. Niemiecki koncern postanowił wyjść naprzeciw potrzebom klientów i oferuje instalację LPG do jednego ze swoich najmniejszych modeli.

Przy wciąż rosnących cenach ropy naftowej LPG staje się coraz popularniejszym paliwem w całej Europie. Opel Adam to kolejny samochód wyposażony seryjnie w instalację gazową. Pod maskę trafił 1,4-litrowy silnik ecoFlex. Jednostka może być zasilana zarówno benzyną, jak i gazem. Wersja standardowa zużywa ok. 5,1 l benzyny na 100 km. W tym wypadku niewielki Adam potrzebuje 6,9 l gazu na przejechanie 100 km.

Mimo wszystko przy obecnie obowiązujących cenach paliw rachunki ze stacji benzynowej mogą spaść nawet o połowę. Dzięki zainstalowanej w tylnej części auta butli o pojemności 35 l da się pokonać dystans ok. 500 km. Zasięg wzrasta o kolejne 700 km, jeśli kierowca zdecyduje się zatankować do pełna bak benzyny. Do setki niewielki Adam przyspiesza w 12,9 s przy zasilaniu benzyną. W przypadku LPG wynik jest gorszy tylko o 0,3 s.

W Niemczech instalacja LPG w opisywanym Oplu Adamie wymaga dopłaty 1900 euro. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy oferta trafi do polskich salonów.