Moda, również ta motoryzacyjna, potrafi się szybko zmieniać. Coś, co jest na topie, po kilku miesiącach może spaść z piedestału. Co zrobić, gdy srebrny kolor naszego Mercedesa po kilku latach użytkowania wydaje się zbyt pospolity? Przemalować auto? Nie! Okleić specjalną folią.

Firmy specjalizujące się w zmianie koloru samochodów poprzez oklejanie ich karoserii specjalistycznymi foliami przeżywają rozkwit. Hitami sezonu od dobrych kilku lat są czarny i biały mat. Coraz częściej na ulicach można jednak spotkać auta w bardziej pstrokatych kolorach.

Czy taka gra w kolory oprócz rzecz jasna odświeżenia i nadania oryginalności autu ma jeszcze jakieś inne zalety?
Niewątpliwy plus tego rozwiązania jest taki, że kolorową folią można okleić praktycznie każdy samochód. Nieważne, czy jest to nowe superauto z salonu, czy kilkunastoletni poczciwy czterokołowiec.

Kolejny argument przemawiający za oklejeniem wozu specjalistyczną folią to ochrona pierwotnego lakieru, który nie ma bezpośredniego kontaktu z warunkami zewnętrznymi.

Oczywiście nie trzeba od razu decydować się na całościowe oklejenie samochodu. Klapa bagażnika, przednia maska czy np. dach, oklejone folią w kontrastującym z lakierem nadwozia kolorze, również wyglądają atrakcyjnie. W takim przypadku należy jednak pamiętać o jednej rzeczy: jeśli po kilku latach zechcemy odkleić czarną folię z przedniej maski, może się okazać, że narażona na promienie słoneczne nieoklejona część karoserii ma inny odcień niż maska. To może wzbudzać podejrzenia w przypadku sprzedaży auta.

Czy oklejone specjalną folią pojazdy można bez większych przeszkód myć w różnego rodzaju myjniach? Jeśli za zmianę koloru samochodu odpowiada ceniony, profesjonalny zakład, który używa tylko sprawdzonych materiałów, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby korzystać z myjni ręcznej czy automatycznej. Deszcz, śnieg i inne niekorzystne czynniki atmosferyczne także nie powinny spowodować uszczerbku na folii.

Ile kosztuje oklejenie samochodu? Cena zależy od rodzaju zastosowanego materiału. Koszt oklejenia całego auta przeważnie waha się w granicach kilku tysięcy złotych. Jeśli ktoś chce okleić tylko jeden element, musi być przygotowany na wydatek kilkuset złotych.

Czy Ty okleiłbyś swoje auto? A może tylko jego część? Podziel się z nami swoim pomysłem w komentarzach!