Ograniczenie prędkości nocą do 50, a może i 30 km/h

W Polsce obowiązuje ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym do 50 km/h, ale nocą kierowcy mogą poruszać się 10 km/h szybciej. Już niedługo…

Od godziny 23.00 do 5.00 w terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością 60 km/h. Jak się okazuje, różnica w ograniczeniu ze względu na porę dnia to wyjątek na skalę europejską. Posłowie z Komisji Infrastruktury chcą ujednolicić przepisy i zmniejszyć dopuszczalną prędkość w nocy do standardowych 50 km/h.

To jeszcze nie wszystko. W myśl ujednolicenia przepisów niedługo możemy oczekiwać kolejnych zmian. Przygotowano już wniosek do Komisji Europejskiej, który miałby ograniczać prędkość na terenie zabudowanym do 30 km/h. Takie ograniczenie obowiązuje na przykład w austriackim Grazu. Do wprowadzenia podobnego rozwiązania szykują się paryżanie.

Co przyniosą zmiany? Z jednej strony być może przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa, pod warunkiem przestrzegania takich ograniczeń. Z drugiej strony każdy, nawet niedoświadczony kierowca zdaje sobie sprawę, że przejazd przez miasto z taką prędkością jest nawet nie tyle mało komfortowy, i to nie tylko ze względu na czas spędzony w samochodzie, co zwyczajnie trudny i nużący. Czy na pewno tędy droga do poprawy bezpieczeństwa na ulicach miast?

 

8 odpowiedzi na “Ograniczenie prędkości nocą do 50, a może i 30 km/h”

 1. tMDJ napisał(a):

  Ja na swoim psie pojadę szybciej niż 30km/h.

 2. something_gotta_give napisał(a):

  Ale 30km/h w zabudowanym w nocy, czy w ogóle?

 3. Reiiy napisał(a):

  30km/h? To się nadaje na 1 kwietnia!

 4. Edward napisał(a):

  i pewnie jeszcze karzą nam jeździć 30 km/h na 4 biegu żeby był ecodriving 🙂

 5. ziomus napisał(a):

  w glowach sie popie…. to juz rower bedzie mnie wyprzedzal

 6. Tomasz napisał(a):

  No tak, a tutaj możecie sobie zobaczyć co się dzieje po takim wypaku

  goo.gl/4z15AM

 7. Edek napisał(a):

  Popierajcie dalej unię i głosujcie na złodziei i biurokratów to będziecie nawet przy śniadaniu musieli siedzieć trzymając nogi pod odpowiednim kątem.

 8. totem napisał(a):

  A może tak jak kiedyś – przed samochodem musi biegnąć osoba z czerwoną chorągiewką???

Tagi: nowe ograniczenia prędkości, ograniczenie do 30 km/h, ograniczenie do 50 km/h w nocy, w obszarze zabudowanym, w terenie zabudowanym