W Polsce obowiązuje ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym do 50 km/h, ale nocą kierowcy mogą poruszać się 10 km/h szybciej. Już niedługo…

Od godziny 23.00 do 5.00 w terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością 60 km/h. Jak się okazuje, różnica w ograniczeniu ze względu na porę dnia to wyjątek na skalę europejską. Posłowie z Komisji Infrastruktury chcą ujednolicić przepisy i zmniejszyć dopuszczalną prędkość w nocy do standardowych 50 km/h.

To jeszcze nie wszystko. W myśl ujednolicenia przepisów niedługo możemy oczekiwać kolejnych zmian. Przygotowano już wniosek do Komisji Europejskiej, który miałby ograniczać prędkość na terenie zabudowanym do 30 km/h. Takie ograniczenie obowiązuje na przykład w austriackim Grazu. Do wprowadzenia podobnego rozwiązania szykują się paryżanie.

Co przyniosą zmiany? Z jednej strony być może przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa, pod warunkiem przestrzegania takich ograniczeń. Z drugiej strony każdy, nawet niedoświadczony kierowca zdaje sobie sprawę, że przejazd przez miasto z taką prędkością jest nawet nie tyle mało komfortowy, i to nie tylko ze względu na czas spędzony w samochodzie, co zwyczajnie trudny i nużący. Czy na pewno tędy droga do poprawy bezpieczeństwa na ulicach miast?