Zapotrzebowanie na krew przy operacji serca, przeszczepie wątroby i dla ofiary wypadku. Grafika: RCKiK.

Z Michałem Sokołowskim, kierownikiem Działu Marketingu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, rozmawia Tomasz Czarnecki.

Tomasz Czarnecki: Nasz tekst jest adresowany głównie do kierowców, warto zatem na początku powiedzieć jak często ofiary wypadków samochodowych korzystają z krwi?

Michał Sokołowski. – Osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych są jedną z głównych grup osób, do których leczenia potrzebna jest krew i jej składniki. Ofiara wypadku może potrzebować aż 10 jednostek krwi, co oznacza, że aż 10 osób musi oddać krew, by zapobiec utraty zdrowia czy wręcz uratować życie.

W jakich innych przypadkach wykorzystywana jest krew oddawana przez krwiodawców?

– Krew i jej składniki wykorzystywane są również dla pacjentów w trakcie i po zabiegach operacyjnych: tych nagłych jak i planowanych. Stanowi także bezcenną pomoc dla osób wymagających przeszczepu organu. Nie należy zapominać także o innej o bardzo dużej grupie chorych, „korzystających” z bezinteresownej pomocy krwiodawców, czyli o osobach z chorobami nowotworowymi.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Widziałem na stronie internetowej RCKIK, że jednej grupy krwi bardziej potrzeba, innej mniej. Czy te „wyniki” przedstawiają stałą tendencję?

– Stan „naszych zapasów” w banku krwi zmienia się dynamicznie – nie można dokładnie przewidzieć aktualnych potrzeb, dlatego fakt, że nasza kropelka „jest pełna” nie powinien zniechęcić nas od oddania krwi w danym momencie. Grupa A RhD+ jest najczęściej występującą grupa krwi w Polsce, ale analogicznie potrzebna jest przez największą grupę pacjentów.

Zastanawiam się ile osób nie swojej grupy krwi. Czy to ważna informacja?

– Wcale nie musimy znać swojej grupy krwi, żeby zgłosić się do oddania. Jest to jednak bardzo dobra okazja, by ją poznać – już następnego dnia po oddaniu możemy odebrać wynik badania grupy krwi.

Jakie najczęstsze wątpliwości mają osoby zastanawiające się, czy oddać krew?

– Pojawiają się wątpliwości, czy oddanie krwi jest bezpieczne dla dawcy. Przepisy dokładnie „pilnują” nie tylko bezpieczeństwa biorców, ale również dawców. Wszystkie akcesoria wykorzystywane w trakcie pobierania krwi, takie jak igły, probówki, pojemniki, są jednorazowe i dedykowane wyłącznie jednej osobie. Ponadto, nasz personel stara się, by oddanie krwi było niezapomnianym, pozytywnym przeżyciem.

Przywileje dla dawcy

Czy człowiek po oddaniu krwi czuje się osłabiony?A jak jest z bólem?

-Nie unikniemy „ukłucia” przy oddawaniu krwi i jest to jedyny dyskomfort w jego trakcie. Samopoczucie stanowi kwestię indywidualną. Większość z dawców nie odczuwa żadnego zmęczenia, niektórzy są w dniu oddania krwi bardziej zmęczeni niż zazwyczaj. Niezależnie od naszego samopoczucia, unikajmy w tym dniu większego wysiłku fizycznego – uratowaliśmy komuś życie, ale musimy też zadbać o siebie.

Można po oddaniu krwi prowadzić samochód?

Tak, oczywiście.

Jakie uprawnienia przysługują osobie, która oddała krew?

– Każdej osoba oddająca krew i jej składniki, przysługuje usprawiedliwienie nieobecności w pracy w tym dniu. Ponadto może ona bezpłatnie otrzymać wyniki badań, które wykonaliśmy. Większość samorządów lokalnych wspiera oddawanie krwi, uchwalając możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla zasłużonych honorowych dawców krwi I stopnia, czyli mężczyzn, którzy oddali co najmniej 18 litrów krwi i kobiet, które oddały 15 litrów krwi. Szczegóły w tym względzie radzę jednak sprawdzić na stronach lokalnych przewoźników. W niektórych miastach wystarcza „czerwona” książeczka z PCK, w innych trzeba się zgłosić po wydanie bezpłatnego biletu, czy też jak w Poznaniu „wgrać” uprawnienie na PEKĘ (karta przedpłacowa, pozwalająca płacić za przejazd miejskimi środkami komunikacji – przyp. T.C.) i opłacić 12 zł opłaty rocznej.

– Nie wszyscy mogą oddać krew. Jakie są przeciwwskazania?

– Osoba zgłaszająca się do oddania krwi musi być zdrowa. Trudno jest wymienić wszystkie sytuacje, w których nie można oddać krwi – na pewno należą do nich choroby przewlekłe, zakażenie wirusem HIV, żółtaczką typu B lub C, przebyta choroba nowotworowa, choroby autoimmunologiczne, tropikalne itp. Niektóre sytuacje zdrowotne wymagają czasowej dyskwalifikacji od oddawania krwi, dlatego zapraszamy do kontaktu z naszymi lekarzami, którzy w komfortowych warunkach wszystko wyjaśnią.

Jak oddać szpik

Warto naszych kierowców także zachęcić do oddania szpiku. Po co jest oddawany i jak to wygląda w praktyce?

– Przeszczep szpiku, a tak dokładniej krwiotwórczych komórek macierzystych, jest jedną z podstawowych metod leczenia złośliwych nowotworów układu krwiotwórczego.Istnieją dwie metody pobierania: z krwi obwodowej metodą aferezy przy użyciu urządzenia o nazwie separator – stosowana w przypadku 8 na 10 pobrań lub ze szpiku w znieczuleniu ogólnym poprzez nakłucie talerzy biodrowych. W czasie aferezy do jednej żyły dawcy podłączana jest igła z drenem, którym krew płynie do separatora, do drugiej żyły krew po oddzieleniu komórek krwiotwórczych w separatorze wraca do dawcy. Dawca leży na fotelu, może czytać, oglądać filmy, będąc pod opieką pielęgniarki. Zabieg trwa od dwóch do czterech godzin i można od razu iść do domu. Niektórzy podejmują normalną aktywność, inni odczuwają w ten dzień zmęczenie lub senność jak po źle przespanej nocy. Pobranie szpiku z nakłucia talerza kości biodrowej odbywa się na sali operacyjnej. Dawca otrzymuje „narkozę” od anestezjologa i specjalną igłą z talerza kości biodrowej pobierana jest potrzebna ilość szpiku. Zabieg trwa około godziny. Po wybudzeniu dawca pozostaje w szpitalu do następnego dnia ze względu na „dochodzenie do siebie” po znieczuleniu ogólnym.