fot. blog.autotraper.pl

O tym, że w zimie trzeba odśnieżać samochód, wie chyba każdy. Śnieg nie może bowiem zasłaniać tablic rejestracyjnych ani świateł. Nie każdy jednak wie, że samo odśnieżanie auta może łamać przepisy prawa o ruchu drogowym.

Jak mówi art. 66 ust. 1 i 5 Ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.), śnieg oraz lód muszą zostać usunięte z takich elementów pojazdu, jak szyby, lusterka, światła, tablice rejestracyjne oraz dach. Nie może bowiem dojść do sytuacji, w której spadający z dachu pojazdu śnieg zagraża bezpieczeństwu innych kierowców znajdujących się na drodze.

Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych zakazach zgodnie z art. 60 ust. 2 i 3 kodeksu drogowego. Pierwszy z nich zakazuje pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na terenie obszaru zabudowanego; grozi za to 100 zł kary. Drugi z nich mówi o niepotrzebnej pracy silnika na obszarze zabudowanym, której skutkiem jest nadmierna emisja spalin lub nadmierny hałas. Za to grozi nawet 300 zł mandatu.

Nie należy jednak zbytnio się obawiać, ponieważ policjanci rozpatrują każdy przypadek indywidualnie. Mandaty nie są wlepiane bez zapoznania się z sytuacją. Funkcjonariusze policji zdają sobie sprawę tego, że śnieg lub lód są czasem trudne do usunięcia bez włączenia silnika. Kierowca nie zostanie ukarany, jeśli nie oddala się od pojazdu i wykonuje czynności czyszczenia lub po prostu nagrzewa pojazd.

Czy zdarzyło Wam się dostać mandat podczas odśnieżania pojazdu?