odgrzybianie-klimatyzacji-samochodowej

Klimatyzacja długo pozostawała w sferze wyposażenia samochodowego premium. Dzisiaj to niemal standard, który zdecydowanie gwarantuje komfort jazdy w ciepłe dni. Coraz częściej wiosna i lato w Polsce są bardzo ciepłe, a jesień potrafi zaskoczyć wysokimi temperaturami jeszcze w połowie września. W starszych modelach aut można zamontować klimatyzację dodatkowo, ale jak o nią dbać, by nie zagrażała Twojemu zdrowiu? Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej przynajmniej raz w roku to inwestycja w bezpieczeństwo.


Kierowca, który dba o wyposażenie samochodu, będzie miał również na uwadze odpowiednie ubezpieczenie OC. Niektóre zdarzenia na drodze są nieprzewidziane, a ich konsekwencje mogą być znacznie bardziej obciążające finansowo niż prawidłowa konserwacja klimatyzacji samochodowej.

Ozonowanie, oczyszczanie i odgrzybianie klimatyzacji samochodowej

Porządek z nawiewem należy zrobić minimum raz do roku, na wiosnę. Jeśli jesteś kierowcą, który przewozi pasażerów, należy podkreślić, że w polskim prawie nie ma zapisów regulujących, kiedy ma być czyszczona. Jeśli jesteś świadomym kierowcą, dbającym o komfort innych, dostosuj się do zalecanego czasu konserwacji klimatyzacji samochodowej.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Ozonowanie klimatyzacji samochodowej

Kiedy po włączeniu nawiewu poczujesz nieprzyjemny, stęchły zapach, oznacza to, że sytuacja jest poważna. Jak najszybciej zadbaj o czystość klimatyzacji, a żeby zwiększyć efekt, użyj ozonowania. Ozon to gaz, którego właściwości odkażające są niemal pięćdziesiąt razy większe niż chloru. Stan skupienia pozwoli dotrzeć do najtrudniej dostępnych miejsc oraz pod deskę rozdzielczą, gdzie znajduje się parownik. Ozonowanie klimatyzacji nie „czyści” bakterii i grzybów, ale utlenia je, co powoduje ich całkowite zniszczenie. Proces trwa do 1,5 h, a gaz szybko się ulatnia, dlatego jest bezpieczny dla ludzi.

Odgrzybianie ultradźwiękami

Dużą zaletą ultradźwięków jest długotrwały efekt. Utrzymuje się dłużej niż ozonowanie klimatyzacji samochodowej. Środek chemiczno-dezynfekujący użyty przy odgrzybianiu ultradźwiękowym z użyciem generatora częstotliwość (1,7 MHz) osiada na parowniku i nie wietrzeje tak szybko. Obecnie to największa konkurencja dla ozonowania.

Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji

Uzupełnienie płynu oraz wyczyszczenie procesów gnilnych, jakie zdążyły zajść w klimatyzacji, można wykonać samemu. Środki do czyszczenia klimatyzacji samochodowej są ogólnodostępne, można też zamówić je bez problemu online. Standardowo dzielą się na piankowe i te w sprayu (tzw. granaty).

Wyżej wspomniane „granaty” to najtańszy ze sposobów. Puszka sprayu kosztuje jedyne 10 zł. Jej nazwa wzięła się stąd, że posiada tylko jeden przycisk, który uruchamia mechanizm. Po umieszczeniu (zabezpieczonej folią) puszki na tylnym siedzeniu, zamykamy samochód na ok. 15 min. W tym czasie gaz rozprzestrzenia się po wnętrzu, eliminując wirusy, grzyby i niebezpieczne drobnoustroje.

Piankowe preparaty aplikujemy natomiast w sam środek wentylacji. Gumową rurkę należy umieścić jak najgłębiej wlotu zewnętrznego i wewnętrznego oraz postępować zgodnie z instrukcją. Preparat piankowy jest substancją silnie toksyczną i nieprawidłowe stosowanie może skończyć się równie źle, jak wdychanie pleśni z klimatyzacji.

Odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji – cena

Samodzielne czyszczenie średnio zabrudzonej wentylacji może Cię kosztować jedyne 10 zł, ale nawet jeżeli zechcesz udać się do specjalisty, nie wydasz wiele. Kwota za usługę zależy od miasta, ale nie zwykle nie przekracza 150 zł. Do podanej ceny dolicz również wymianę filtrów, ponieważ po gruntownej dezynfekcji warto zadbać o dodatkową sterylność.

Konsekwencje zaniedbania czystości klimatyzacji samochodowej

Parownik, znajdujący się pod deską rozdzielczą, skupia na sobie najwięcej bakterii i grzybów. Dzieje się tak, ponieważ przepływa przez niego ochłodzone i wilgotne powietrze, które schładza wnętrze. Po wyłączeniu klimatyzacji samochodowej temperatura momentalnie wzrasta. Co za tym idzie? Parownik raz jest wilgotny, by za chwilę znaleźć się w wysokiej temperaturze, co wytwarza idealne środowisko dla rozwoju grzybów.

Klimatyzacja – choroby jakie może wywołać

Nieserwisowana klimatyzacja może negatywnie wpływać zwłaszcza na alergików. Natomiast grzyby i bakterie, które żyją wewnątrz zaniedbanych przewodów, z pewnością zaatakują układ oddechowy. Z różnym skutkiem.

Choroby, do których przyczynia się niewłaściwe czyszczenie klimatyzacji, to:

●  alergie – w wilgotnym środowisku alergeny wywołujące alergie mają się wyśmienicie. Do tych, które atakują przez klimatyzację, zaliczamy m.in. roztocza, grzyby, łupież oraz pleśń;

●  zapalenie dróg oddechowych – często mylone ze zwyczajnym przeziębieniem jest wywołane przez zbyt zimny nawiew;

●  legionelloza – choroba, którą wywołuje bakteria odporna na antybiotyki. Objawia się wysoką gorączką, kaszlem, zapaleniem płuc;

●  zakażenie pleśnią – jeśli klimatyzacja samochodowa jest w złym stanie i pleśń zdążyła się w niej zadomowić, pamiętaj, że tego typu grzyby są naturalną trucizną. Osadzanie się pleśni na skórze powoduje swędzącą grzybicę lub problemy z oddychaniem;

●  tularemia – bakteryjna choroba zakaźna. Objawy pojawią się stosunkowo późno od zarażenia i wyglądają podobnie do zatrucia pokarmowego;

●  grypa – wirusy lubią kryć się także w klimatyzacji. Potrafią uaktywnić się, dopiero kiedy organizm jest mocno osłabiony.

Jak widzisz, kwota za regularne odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji nie jest wygórowana, natomiast za różnorodne zaniedbania możesz przypłacić zdrowiem. Solidna kontrola wentylacji (przynajmniej raz do roku) niech stanie się Twoim dobrym nawykiem!