W Polsce stale przybywa fotoradarów, a już wkrótce zostanie wprowadzony także odcinkowy pomiar prędkości. Znamy już listę 29 miejsc, w których pomiar ten będzie się odbywał.

Na początek wyjaśnienie, jak działa taki system. Kamery na początku odcinka pomiarowego rejestrują wjeżdżający pojazd wraz z dokładnym czasem jego przejazdu przez bramę. W punkcie końcowym rejestrowana jest godzina wyjazdu samochodu z badanego obszaru. Na podstawie czasu przejazdu system oblicza średnią prędkość auta. Jeśli będzie większa niż dopuszczalna na danym terenie, kierowca dostanie mandat.

Przetarg na zakup sprzętu rejestrującego jest już w końcowej fazie. Urzędnikom Głównej Inspekcji Transportu Drogowego pozostało otworzyć oferty, podpisać umowę i zlecić budowę systemu. Wiemy już, że na początku w Polsce będzie 29 miejsc z odcinkowym pomiarem prędkości. Nie znamy jeszcze dat otwarcia poszczególnych punktów pomiarowych, jednak wiemy już, że pierwsze bramownice ze sprzętem rejestrującym zostaną zainstalowane jesienią tego roku. Montaż pozostałych ma się zakończyć wiosną 2015 r.

Najdłuższy odcinek pomiarowy będzie liczył 12,7 km i powstanie na drodze numer 16 na trasie Olsztyn-Gietrzwałd, a najkrótszy (1,3 km) będzie na drodze numer 9 w okolicach miejscowości Krościenko Wyżne-Iskrzynia. Pełną listę 29 planowanych odcinków pomiarowych zawiera powyższa infografika.

Czy idea odcinkowego pomiaru prędkości sprawdzi się w Polsce?