Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym kończą już prace nad systemem odcinkowego pomiaru prędkości. 4 z 29 planowanych systemów już pracuje.

Przygotowano już 24 lokalizacje z planowanych 29. 4 z nich już pracują i robią zdjęcia przekraczającym dozwoloną prędkość kierowcom. Pozostałe 20, które postawiono jest w trakcie przygotowań – trwa konfiguracja sprzętu. 5 ostatnich powinno zostać zamontowanych i przygotowanych do działania do końca roku.

Przypominamy, że system odcinkowego pomiaru prędkości to odcinki dróg, na których ustawiono bramownice z kamerami rejestrującymi czas wjazdu i wyjazdu z danego odcinka i na podstawie tej informacji obliczają średnią prędkość samochodu. Jeżeli kierowca przejechał odcinek pomiarowy zbyt szybko, jego zdjęcia – z wjazdu i wyjazdu – wraz z informacją o czasie ich wykonania są wysyłane do CANARD, który wystawia mandat. Dalsza procedura jest już dokładnie taka sama jak przy wykroczeniach zarejestrowanych przez fotoradary.

W całej Polsce przygotowano 29 lokalizacji systemu odcinkowego pomiaru prędkości, a ich mapę znajdziecie poniżej.