Od 1 stycznia 2018 roku wzrośnie kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zapłacimy o 200 zł więcej w przypadku samochodu osobowego, a najwyższe sankcje mogą przekroczyć kwotę 6 tys. złotych! Sam powód podwyżek okazuje się niezwykle ciekawy.

Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego pojazdu poruszającego się po polskich drogach. To dzięki niej pokrywane są koszty ewentualnych szkód jakich dokona kierujący. Ubezpieczenie wykupuje się zazwyczaj na rok, a można opłacić je jednorazowo lub też w ratach. Lepiej zrobić to od razu, bowiem jeśli spóźnimy się z kolejnymi wpłatami, w wielu przypadkach umowa zostanie rozwiązana. Jeśli wówczas auto będzie zarejestrowane, trzeba będzie liczyć się z karą.

Po 1 stycznia, jeśli nie zapłacimy składki OC dłużej niż 14 dni, kara będzie wynosiła 4200 zł, o 200 zł więcej niż dotychczas. Właściciele motocykli zapłacą 740 zł kary, a ciężarówek aż 6600 zł. Jeśli unikamy płatności przez 4 do 14 dni, opłata wyniesie połowę podanych stawek. Gdy spóźnimy się z wpłaceniem pieniędzy maksymalnie 3 dni, sankcje stanowić będą tylko 20 proc maksymalnych opłat. Dlaczego więc kary zostały podniesione?

Wysokość opłat za brak ubezpieczenia OC wyznaczana jest na podstawie płacy minimalnej, i w przypadku samochodów osobowych wynosi jej dwukrotność. Od 1 stycznia 2018 roku najniższe zarobki wzrosną do 2100 zł. Stąd też podwyżki.

Pieniądze trafią do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który pokrywa koszty wypadków w imieniu kierowców bez ważnego OC. Nie robi tego jednak bezinteresownie, bowiem później zgłasza się do nich z tzw. regresem. Średnia kwota zadośćuczynienia wynosi około 10 tys. złotych, lecz zdarzają się przypadki, gdzie kierujący muszą zapłacić setki tysięcy złotych z własnej kieszeni. Lepiej więc pamiętać o wykupieniu (i opłaceniu!) obowiązkowego ubezpieczenia OC.