Z Radosławem Gutknechtem, dyrektorem sprzedaży i marketingu firmy Avis rozmawia Tomasz Czarnecki.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Tomasz Czarnecki: Okres wakacyjny w pełni. Ludzie często wypożyczają auta za granicą. Na co zwracać uwagę w umowach o użyczenie pojazdu?

Radosław Gutknecht: Podczas wypożyczania auta warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie ubezpieczenie jest wliczone w cenę wynajmu samochodu, czy pojazd ma dzienny limit kilometrów, jakie obowiązują opcje płatności za paliwo. W naszej firmie koszty podstawowych ubezpieczeń: Collision Damage Waiver – ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń oraz Theft Protection – ubezpieczenie pojazdu od kradzieży, są zawarte w cenie wynajmu. Znacznie zmniejszają one odpowiedzialność za szkody, ale tylko do określonej kwoty wpisanej w umowie, która zależy od kraju oraz wypożyczanego środka lokomocji. Jeśli ktoś chce być w 100 procentach zwolniony od wszelkiej odpowiedzialności, także za ewentualną kradzież, może skorzystać z pełnego pakietu ochrony. O szczegóły tych warunków warto zapytać w momencie wynajmu w wybranym kraju.

Na ile ważne jest pełne ubezpieczenie pojazdu? Za co jeszcze warto dopłacić?

– Decyzja zależna jest od wielu czynników. Jeżeli jesteś pierwszy raz w danym kraju, lubisz mieć pełne zabezpieczenie w podróży, jesteś przezorny, to dodatkowe ubezpieczenie będzie odgrywało bardzo istotną rolę. Dla innej osoby, udział własny nie będzie stanowił problemu, przy założeniu, że potrafi oszacować swoje umiejętności jako kierowcy i uwzględnić ewentualne problemy, mogące zaistnieć w trakcie podróży. Wszystko zależy od preferencji. Przykładowo, planując dłuższą podróż wynajętym samochodem warto przemyśleć kwestię dodatkowego ubezpieczenia OC kierowcy oraz pasażera, a także przewożonego bagażu. Można także skorzystać z nawigacji, mobilnego internetu, zimą przydadzą się łańcuchy na koła. Wybierając się w podróż z dziećmi pamiętajmy o bezpiecznym foteliku. Nie zapomnijmy też zapytać o mapę okolicy – pracownicy wypożyczalni niemal zawsze ją udostępniają w samochodzie i to bezpłatnie.

Polskie gusta? Segment A, kabriolety, vany

Jak wygląda dochodzenie roszczeń przez wypożyczalnie za mandaty z fotoradaru? Czy mogą one samodzielnie ściągać pieniądze z konta?

– Najemca zobowiązuje się do zapłaty wszelkich mandatów lub innych kar wynikających z naruszenia przepisów. W przypadku naszej firmy wszystkie mandaty z fotoradarów przesyłane są do działu ubezpieczeń, który weryfikuje dane kierującego pojazdem i jest zobligowany do przekazania tych informacji organom występującym z takim wnioskiem. Procedowanie dalszych czynności należy do instytucji, występującej o takie dane.

Z pozoru dla trzy, czteroosobowej rodziny wystarczy na kilkadziesiąt, kilkaset kilometrów auto z segmentu A, no dla większego komfortu z segmentu B, czyli małych kompaktów. Czy właśnie tego typu pojazdy cieszą się największą popularnością?

– W Polsce największą popularnością cieszą się pojazdy klasy kompaktowej, które cechuje zwarta, kompaktowa budowa zapewniająca względny komfort jazdy dla czterech dorosłych osób i stosunkową dużą przestrzeń na bagaż. We flocie Avis to samochody takie jak Volkswagen Golf VII, Nissan Qashqai, Ford Focus. Samochody z tego segmentu polecamy zarówno na trasach pozamiejskich, jak i w miastach. Ten segment stanowi również kompromis dla osób, chcących użytkować dobrze wyposażone i wygodne auto w przystępnej cenie.

A jeśli chodzi o Polaków wypożyczających auto za granicą?

– Polacy wybierający się w południowe regiony Europy najczęściej wybierają małe i ekonomiczne samochody z segmentu A, którymi łatwo można zaparkować w zatłoczonych miastach i ciasnych uliczkach nadmorskich kurortów. Dużą popularnością cieszą się również kabriolety, dla tych, którzy chcą poczuć wiatr we włosach i rodzinne vany, wygodne dla większej grupy przyjaciół lub całej rodziny.

Radosław Gutknecht / materiały własne

Wybór firmy rent a car

O czym powinniśmy pamiętać wybierając firmę rent a car?

– Przede wszystkim należy uzyskać informacje, jakie i ile wypożyczalni działa w miejscu pobytu.
W większości dużych miast i letnich kurortów na świecie funkcjonuje ich sporo, jednak nie wszystkie oferują takie same warunki. Renomowane wypożyczalnie o światowym zasięgu, takie jak Avis gwarantują samochody o doskonałym stanie technicznym i mają szeroki dostęp do modeli. Należy też przemyśleć miejsce wypożyczenia auta. Coraz częściej klienci chcą odebrać pojazd w jednym mieście, a oddać w innym. Małe lokalne wypożyczalnie nie zawsze oferują takie możliwości. Dla dużych sieciowych firm możliwość oddania samochodu w innej lokalizacji stanowi jedną z palety usług.

Jesteście „sieciówką”, więc z pewnością wiele osób powie „oni mają drogo”, idziemy do lokalnej wypożyczalni.

– Wystarczy porównać oferty poprzez strony internetowe. Okazuje się, że wybór samochodów jest bardzo duży, a warunki wynajmu dopasowane do wymagań i na każdą kieszeń. Doskonałe rozwiązanie stanowi sprawdzenie ofert wynajmu na weekend lub rezerwacja z odpowiednim wyprzedzaniem na całe wakacje. Korzystniejsze warunki można także uzyskać w przypadku przedpłaty za wynajem. Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich elementów, bardzo często okazuje się, że propozycja „sieciówek” jest lepsza ze względu na stan, wiek i wyposażenie samochodu, ubezpieczenia, dostępność biur, obsługa przed i w trakcie wynajmu. Poza tym korzystanie z usług wypożyczalni sieciowych daje możliwość odebrania samochodu w jednej części Polski czy Europy, a oddania w zupełnie innej. Nasze wypożyczalnie mieszczą się na głównych lotniskach i w innych dogodnych miejscach, takich jak dworce kolejowe czy centra miast. Łącznie posiadamy 5 500 oddziałów w 165 krajach. Formalności związane z wynajmem można załatwić jeszcze przed wyjazdem na zagraniczny urlop – w polskich oddziałach, telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej. W przypadku pojawienia się problemów istnieje szansa dokonania reklamacji na miejscu pobytu lub po powrocie w języku polskim. Samochody należące do Avis to najnowsze modele, a średni wiek wynajmowanego pojazdu wynosi 6 miesięcy. To daje poczucie pełnej mobilności i brak obawy, że auto ulegnie awarii.

Kierownica po lewej stronie w Wielkiej Brytanii

Co jeszcze można zrobić, by koszty były jak najniższe?

– Warto polować na promocje. Na przykład związane z programami lojalnościowymi. Pozwalają one osiągnąć zniżki i rabaty nie tylko na kolejne skorzystanie z usług wypożyczalni, ale również ofertę firm partnerskich, jak np. hotele, czy linie lotnicze. Im wcześniej pojazd zostanie zarezerwowany i czym dłuższy jest wynajem, tym większą zniżkę można otrzymać.

Jakie kary może nałożyć wypożyczalnia za uszkodzenia?

– Każdy wynajem jest szczegółowo regulowany w Ogólnych Warunkach Najmu stanowiących element Umowy Najmu podpisywanej przy odbiorze pojazdu. Do dokumentów dołączamy między innymi raport o stanie technicznym pojazdu. Po zakończeniu najmu również dochodzi do sporządzenia raportu, co pozwala zweryfikować ewentualne szkody powstałe podczas wynajmu. Obciążenia za ewentualne uszkodzenia naliczane są w zależności od wybranego przez klienta pakietu ubezpieczeniowego. W przypadku wykupionego pełnego ubezpieczenia klient nie ponosi opłaty za powstałe szkody. Przy niepełnym ubezpieczeniu wszystkie nieprawidłowości zatwierdza dział ubezpieczeń po wcześniejszej wycenie rzeczoznawcy. Użytkownik, w zależności od wielkości uszkodzeń, może być obciążony udziałem własnym określonym w umowie najmu.

Zapewne staracie się sprostać nawet niestandardowym oczekiwaniom.

– Przykładem nietypowej sytuacji była prośba jednej z klientek Avis, która chcąc wypożyczyć samochód w Wielkiej Brytanii poprosiła o zagwarantowanie modelu samochodu z kierownicą po lewej stronie.

',