Ford właśnie zaprezentował nową generację modelu Edge, oferowanego do tej pory tylko na rynku północnoamerykańskim. Najnowszy Edge ma być dostępny również w Europie, dzięki czemu marka poszerzy swoją gamę crossoverów.

Ford pokazał najnowszą generację najpopularniejszego małego SUV-a w Stanach Zjednoczonych. U nas ten model jest zupełnie nieznany, ale niebawem ma się to zmienić. Producent planuje sprzedaż Edge’a również w Europie. Ma to być jednocześnie najwyżej pozycjonowany crossover na Starym Kontynencie. Nowy Edge to nie zmieniony poprzednik, ale samochód zaprojektowany na nowo, tak aby spełniał oczekiwania klientów spoza rodzimego rynku.

Wzbogacamy globalne portfolio naszej firmy z zakresu strategii One Ford, oferując europejskim klientom szerszą gamę produktów. W tym roku zaprezentowaliśmy już nowe modele EcoSport, Mondeo i Focus. W przyszłym roku wprowadzimy na rynek nowego Forda Edge oraz – po raz pierwszy w Europie – nowego Forda Mustanga, jak również modele z serii Vignale – powiedział Stephen Odell, prezes Ford of Europe, Middle East and Africa.

Nowy model Forda będzie wyposażony w wiele udogodnień zapewniających komfort i bezpieczeństwo jazdy, w tym najnowsze dzieło marki: adaptacyjny układ kierowniczy. Przy niskich prędkościach nowy system dba o zachowanie lepszej zwrotności auta, ułatwiając tym samym wykonywanie dużych skrętów. Z kolei przy wyższych prędkościach reaguje na polecenia kierowcy płynnie i precyzyjnie.

W wyposażeniu znajdzie się również system aktywnej redukcji hałasu, obejmujący trzy mikrofony rozlokowane w kabinie pasażerskiej. Za pomocą systemu audio wysyłają one sygnał o odwrotnej fazie, co pozwala poprawić ogólny komfort akustyczny wnętrza. Nie zabraknie również innych, znanych już technologii Forda, takich jak: drzwi bagażnika otwierane i zamykane elektrycznie i bezdotykowo, system SYNC 2, inteligentny tempomat z funkcją ograniczania skutków kolizji, rozbudowany system wspomagający parkowanie, tylne pompowane pasy bezpieczeństwa, inteligentny napęd na wszystkie koła z układem TVC, system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach, sygnalizacja pojawienia się innego pojazdu w martwym polu widzenia kierowcy, system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu, system rozpoznawania znaków drogowych.

Ford Edge na rynku europejskim będzie dostępny z jednym silnikiem w dwóch wariantach mocy. Słabszy Duratorq TDCi o mocy 180 KM będzie dysponował momentem obrotowym o wartości 400 Nm. Do przeniesienia napędu posłuży skrzynia manualna o 6 przełożeniach. Mocniejszy wariant będzie zestawiany z automatem PowerShift, a jego parametry to 210 KM oraz 450 Nm.