Fiat w Stambule zaprezentował w tym roku samochód o dziwnie brzmiącej nazwie Ægea. Jak się dowiedzieliśmy, to tylko nazwa robocza kompaktowego Fiata, który na rynku zastąpi wysłużone Bravo.

Nowy, kompaktowy Fiat będzie nosił nazwę Tipo. Ta nazwa powraca po 20 latach. Do 1995 roku Tipo było kompaktem Fiata, którego później zastąpiło Bravo. Natomiast, nie wcześniej niż w przyszłym roku, Tipo tym razem zastąpi Fiata Bravo.

Nowy Fiat Tipo nie będzie klasycznym hatchbackiem, ale mierzącym 4,5 metra długości zgrabnie wyglądającym sedanem. Auto ma rozstaw osi o długości 2640 mm co zdaniem jego twórców pozwoliło wygospodarować przestrzeń dla pięciu osób i bagażnik o pojemności 510 litrów. Nowe Tipo zostało zaprojektowane w Turcji, choć za stylistykę odpowiada włoskie centrum stylistyczne Fiat Chrysler Automobiles. Prace projektowe trwały trzy lata.

Dużą zaletą nowego kompaktu Fiata jest jego atrakcyjny i nowoczesny wygląd, co zawdzięcza tworzeniu go od podstaw jako sedan – nie jest jedynie wersją hatchbacka. Również wnętrze zapowiada się całkiem interesująco, a Fiat zapowiedział, że w nowym Tipo znajdzie się wyposażenie znane z innych modeli, np. Fiata 500X. Na chwilę obecną niewiele wiemy o silnikach, ale podobno mają to być zarówno motory benzynowe jak i wysokoprężne o mocy do 120 KM. Sprzedaż tego auta na rynku europejskim ruszy w przyszłym roku, choć mówi się, że we Włoszech będzie można go kupić już w grudniu tego roku.