Nadchodzący cykl pomiarów spalania WLTP stawia przed wieloma markami spore wyzwanie. By przygotować swoje pojazdy na bardziej wymagające testy spalania i emisji, muszą one wstrzymać produkcję niektórych modeli. Co zatem zmieni się po 1 września?


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Obowiązujący jeszcze cykl pomiarowy NEDC nie spełnia oczekiwań klientów. Wyniki spalania jakie osiągają samochody badane w ten sposób nie pokrywają się z realnym zużyciem. Jeszcze w 2006 roku różnice wynosiły 15 proc., podczas gdy w 2015 ten wynik wyniósł już 42 proc. Od 1 września samochody homologowane będą według cyklu WLTP (World harmonized Light vehicle Test Procedure).

Od swojego poprzednika jest on bardziej wymagający. Trwa 30 zamiast 20 min, aut przejeżdża dystans 23 km, a nie jak wcześniej, 11 km. Średnia prędkość wzrosła z 34 do 47 km/h. Co ważniejsze, pod uwagę brane jest też wyposażenie dodatkowe. Pomiarów trzeba będzie więc wykonywać dla rozmaitych wersji wyposażenia.

Takie działanie wymusiło na producentach podjęcie radykalnych kroków. Peugeot wstrzymał produkcję 308 GTi na 4 miesiące, by przygotować go do testów. Auto zostanie wyposażone w filtr cząstek stałych. Z kolei Porsche zwiększa zapas aut w swoich magazynach. BMW podjęło najbardziej radykalny krok, rezygnując z produkcji modelu M3. Bliźniacze M4 – na szczęście – dalej zjeżdża z linii montażowej.