fot. skoda

Rząd postanowił nieco odświeżyć temat bezpieczeństwa przewozu dzieci i przygotował projekt, który przewiduje nowe wykroczenie za nieprawidłowe przewożenie pociech samochodem. .

W maju 2015 roku znowelizowano przepisy odnośnie przewozu dzieci samochodem, dostosowując je do prawa europejskiego i zwyczajnych, życiowych sytuacji. Za zmianą tych przepisów nie poszło jednak odświeżenie taryfikatora mandatów. Nie przewidywał on bowiem żadnej kary za nieprawidłowy montaż fotelika lub innego urządzenia do przewozu dziecka samochodem.

Przewożenie dziecka w foteliku zainstalowanym niezgodnie z zaleceniami producenta będzie po wejściu nowych przepisów w życie karane mandatem w wysokości 150 zł. Co to oznacza w praktyce? Tak na dobrą sprawę chodzi o dwie rzeczy – nieprawidłowa instalacja fotelika lub nieprawidłowo zapięte pasy.

Zmieniono również zapis odnośnie przewożenia dzieci na przednim siedzeniu w fotelikach skierowanych tyłem do kierunku jazdy. Obecne przepisy tego zabraniają, ale znowelizowane dopuszczą taką możliwość pod warunkiem, że poduszka powietrzna będzie nieaktywna. Jeżeli policjant stwierdzi, że poduszka jest włączona, wówczas ukarze kierującego mandatem w kwocie 150 zł. Taki sam mandat otrzyma, gdy dziecko będzie przewożone bez fotelika lub z niezapiętym pasem bezpieczeństwa.