Komisja Europejska dąży do spełnienia „wizji zero”, czyli całkowitego braku ofiar śmiertelnych na drogach. By tego dokonać, przygotowuje listę wyposażenia obowiązkowego dla nowych samochodów. Możemy na niej znaleźć system zapobiegania kolizjom czy kamerę cofania.

Obok wspomnianych wcześniej gadżetów Komisja Europejska postawiła nacisk na wprowadzenie do nowych samochodów takich elementów jak układ awaryjnego hamowania, asystenta utrzymania pasa ruchu, asystenta prędkości czy czujniki cofania zamiast kamery. Urzędnicy biorą też pod uwagę montaż tzw. czarnej skrzynki, która rejestrowałaby okoliczności ewentualnego wypadku. Wszystkie pozycje mają trafić do pojazdów homologowanych do sprzedaży już za trzy lata.

Ile przyjdzie nam za to zapłacić? Wspomniane elementy są oferowane w autach kompaktowych zazwyczaj w topowych wersjach wyposażenia, przez co do ceny bazowej trzeba dopłacić nawet 20 tys. zł. Jeśli jednak dobieramy systemy jako pojedyncze opcje, w przypadku np. Peugeota 3008 dopłacimy 1,2 tys. zł, a przy zakupie Fiata Tipo będzie to 1,7 tys. zł.

Warto przypomnieć, że samochody homologowane od kwietnia 2018 roku muszą być wyposażone w system e-call, który wezwie pomoc w razie wypadku lub utraty przytomności przez kierowcę. Jego obecność ma – według badań – zmniejszyć o 60 proc. czas pojawienia się służb na miejscu w terenie niezabudowanym. Jego koszt spada z dnia na dzień z racji efektu skali. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w kwestii kamer cofania (już są obowiązkowe w USA) czy systemu awaryjnego hamowania.