Zdaniem Policji w terenie zabudowanym dochodzi do najbardziej tragicznych w skutkach wypadków, a głównym winowajcą jest prędkość. Dlatego od 18 maja weszły w życie przepisy pozwalające policji m. in. odebrać prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Co jeszcze przygotowano w znowelizowanym kodeksie drogowym?

Policjant po zatrzymaniu kierowcy pędzącego o 50 km/h za szybko w obszarze zabudowanym jest zobowiązany do odebrania mu prawa jazdy. Dokument zostanie zatrzymany na 3 miesiące. Jeżeli kierowca ukarany w ten sposób wsiądzie za kierownicę i znów zostanie zatrzymany przez policję, okres na który stracił prawo jazdy zostanie automatycznie wydłużony do 6 miesięcy. Kolejna recydywa zakończy się cofnięciem uprawnień, co będzie się już wiązało z koniecznością zdania egzaminu na prawo jazdy by odzyskać dokument.

Prawo jazdy na tych samych zasadach straci również kierowca, który będzie przewoził większą liczbę pasażerów niż wpisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Kolejna zmiana w prawie przekwalifikowuje jazdę bez uprawnień z wykroczenia na przestępstwo umyślne pod warunkiem, że uprawnienia kierowcy odebrał sąd lub prowadzący pojazd stracił je w trybie administracyjnym. To przestępstwo jest zagrożone karą do 2 lat więzienia oraz całkowitym, dożywotnim zakaz prowadzenia pojazdów.

Nowe przepisy uderzą również w kierowców lubiących jeździć na podwójnym gazie. Kierowca, u którego zostanie wykryte 0,5 promila alkoholu nie tylko straci uprawnienia na minimum 3 lata, ale też może trafić więzienia i będzie musiał zapłacić karę minimum 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Osoby chcące skrócić karę za jazdę po alkoholu będą musiały wyposażyć swój pojazd w tzw. alkolock, czyli blokadę zapłonu uruchamianą automatycznie, jeżeli w wydychanym powietrzu kierowcy znajduje się alkohol.

Wprowadzono również przepis mówiący o obligatoryjnym usunięciu pojazdu na koszt właściciela. To prawo wykorzystają policjanci, którzy zatrzymali kierującego bez uprawnień lub gdy prawo jazdy zostanie zatrzymane na miejscu. Jedyne co uchroni właściciela pojazdu przed płatnym holowaniem będzie możliwość odjechania nim z jednym z pasażerów, który będzie mógł wsiąść za kierownicę.