fot. Marcin Łobodziński

Policja przygotowała zmiany prawa, które miałyby ułatwić jazdę po polskich drogach i zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

Na razie jest to projekt, ale policja przygotowała kilka zmian przepisów ruchu drogowego i ogólnie prawa dotyczącego kierowców. Jedną z nich jest możliwość zapłaty mandatu na miejscu kartą płatniczą. Umożliwi to ściągnięcie należności od obywateli innych krajów, którzy popełnili wykroczenie. Nie znamy dokładnie szczegółów, ale całkiem możliwe, że podobnych płatności będzie mógł dokonać także polski kierowca.

Inną zmianą dotyczącą karania kierowców jest umożliwienie policjantom wystawienie mandatu na podstawie nagrania z prywatnego wideorejestratora. Do tej pory było wiele wątpliwości, dotyczących amatorskich nagrań, a osoba łamiąca przepisy mogła łatwo uniknąć mandatu. Po wejściu w życie nowego prawa, mandat będzie wystawiony zawsze gdy na nagraniu widać ewidentne złamanie przepisów. Policja będzie miała także więcej czasu na wystawienie mandatu. Okres ten wydłuży się z 14 do 30 dni od popełnienia wykroczenia.

Nowe prawo ma zakazać kierowcom ciężarówek wyprzedzania innych pojazdów ciężarowych na drogach dwupasmowych. Jest to dość duże utrudnienie na autostradach, gdzie różnica dopuszczalnej prędkości pomiędzy samochodami ciężarowymi a autami osobowymi wynosi aż 60 km/h. Na takich drogach będzie też obowiązek tworzenia korytarza w czasie zatorów. Oznacza to, że kierowcy jadący prawym pasem będą mieli obowiązek jazdy blisko prawej krawędzi jezdni i analogicznie ma być po lewej stronie. Dzięki temu, pomiędzy samochodami będą mogły poruszać się pojazdy uprzywilejowane.

Ostatnią zmianą, jaka ma dotyczyć kierowców wszystkich aut jest obowiązek zwalniania przed przejściem dla pieszych. Projekt pierwszeństwa pieszego przed wejściem na pasy legł w gruzach, ale nowe pomysły przewidują, że kierujący pojazdem ma nie tylko zachować szczególną ostrożność jak ma to miejsce obecnie, ale także wyraźnie zmniejszyć prędkość.

Powyższe przepisy to jedynie propozycje, a niektóre z nich mają szansę wejść w życie jeszcze w tym roku.