Choć wydaje się to absurdem, takie zmiany zostaną niedługo wprowadzone ze względu na dostosowywanie polskiego prawa do unijnych dyrektyw.


Pierwsza rzecz to bezwzględny zakaz przewożenia dzieci poniżej 3 roku życia w samochodach nie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa. Dotyczy to głównie właścicieli samochodów zabytkowych. Z przodu można będzie przewozić dziecko od 150 cm wzrostu wzwyż i niezależnie od wieku bez fotelika, ale zapięte w pasy bezpieczeństwa. Z tyłu będzie można posadzić dziecko bez fotelika mające minimum 135 cm wzrostu.

A teraz jeden z absurdów. Na tylnej kanapie będzie można przewozić trójkę dzieci, w tym tylko dwójka musi siedzieć w fotelikach, jeśli trzeci się nie zmieści. Trzecie będzie mogło podróżować pośrodku, między fotelikami zapięte w pas jeśli ma nie mniej niż 3 lata!

Co to oznacza? Tylko i wyłącznie zmniejszenie bezpieczeństwa dzieci. Pisaliśmy już o tym, że pasy bezpieczeństwa są dostosowane do osób dorosłych, a nie dzieci i działają tylko na osoby o odpowiednim wzroście. O ile przepis mówiący o dziecku z przodu o wzroście 150 cm nie budzi większych kontrowersji, to już posadzenie dziecka o wzroście 135 cm bez fotelika jest wielce ryzykowne w razie wypadku. Pas nie zadziała prawidłowo z prostej przyczyny – zły przebieg pasa po ciele dziecka. Pas biodrowy może uszkodzić narządy wewnętrzne, a barkowy biegnący po szyi udusić młodego pasażera. Bez komentarza pozostawiamy możliwość przewożenia 3-latka bez fotelika.
A jakie Wy macie zdanie na ten temat?

Przeczytaj także:

Jak zapinać dziecko w foteliku

Jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa