Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki opracowały plan wprowadzenia nowych funkcjonalności online dla kierowców. Jest już projekt rozporządzenia.

Już dziś można korzystać z funkcjonalności pokazującej całą historię pojazdu od pierwszej rejestracji w kraju. Dzięki danym od ubezpieczycieli oraz z przeglądów, możemy sprawdzić ważność polisy OC, przebieg samochodu czy podstawowe dane techniczne. Wszystkie te informacje znajdziecie na stronie historia pojazdu.gov.pl.

Od 13 listopada 2017 roku do danych, które już są w bazie, zostanie dołączone katalogowe zużycie paliwa oraz emisja CO2. Podana zostanie także informacja o kradzieżach pojazdu, a jeżeli zostanie on wyrejestrowany, to będzie informacja o przyczynie.

21 grudnia 2017 roku ma zostać uruchomiona usługa „Mój pojazd”. By z niej korzystać, trzeba mieć profil zaufany ePUAP. Warto, ponieważ będzie tu sporo informacji, a do najbardziej przydatnych należą wyniki badań technicznych, adnotacji w dowodzie rejestracyjnym z datami ich obowiązywania, ustanowienia zabezpieczeń sądowych i komorniczych czy historia zgłoszonych szkód. Szkoda, że nie będą to informacje dla osób chcące kupić używany samochód.

Od 3 września 2018 roku działać ma usługa „Przypomnij o terminach”, dzięki której łatwiej będzie pilnować terminów przeglądów i opłacania polis OC. Przypomnienia będą trafiały na podany przez użytkownika adres poczty e-mail. Usługa ma być dostępna dla osób posiadających profil zaufany ePUAP. Czy będzie przydatna?

Raczej tak, bo prawdopodobnie od końca października za spóźnione badanie techniczne będziemy płacić podwójną stawkę. Warto w tym miejscu wspomnieć o karze za brak OC, która wynosi 4000 zł.