Japońscy producenci coraz śmielej wprowadzają silniki downsizingowe. Do 2015 roku Toyota planuje wypuścić na rynek nowe motory benzynowe o pojemnościach od 1,0 do 1,3 l. Dzięki nowym technologiom samochody japońskiego producenta mają być o 30% bardziej ekonomiczne.

Same jednostki mają być o 10% bardziej ekonomiczne dzięki nowoczesnemu systemowi zmiennych faz rozrządu, sterowanemu za pomocą inteligentnej elektroniki. Silniki zostaną wykorzystane między innymi w autach z hybrydowym układem napędowym. Łącznie powstanie około 14 różnych wersji jednostek napędowych.

Oprócz niewielkiego zużycia paliwa nowe konstrukcje będą się charakteryzować dużą wydajnością. Toyota zdążyła już przygotować pierwszy taki silnik dla jednej ze swoich marek (Daihatsu). Wkrótce zostaną ujawnione informacje na temat kolejnych jednostek, a już za rok użytkownicy będą mogli je wypróbować osobiście.

Czy downsizing wyjdzie Toyocie na dobre, wkrótce się okaże. Jak pokazuje jednak historia marki, Japończycy zawsze przykładali się do innowacyjnych projektów, więc można przypuszczać, że nowe silniki będą nie tylko wydajne i ekonomiczne, ale też trwałe.