W latach 80. i 90. nie wszystkie auta miały ABS czy poduszki powietrzne, nie wspominając już o kontroli trakcji czy ESP. Obecnie takie systemy są prawie w każdym nowym samochodzie. Współczesne auta po prostu muszą być bezpieczne. W przeciwnym razie rozprawią się z nimi instytucje państwowe.

Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, Amerykańska National Highway Traffic Safety Administration wprowadza kolejne utrudnienia dla producentów samochodów. Według amerykańskich statystyk aż 15 000 osób zostało rannych z powodu kiepskiej widoczności do tyłu. Zdaniem amerykańskich władz obowiązek montowana kamery cofania w każdym aucie uratuje życie 69 osobom.

Od 1 maja 2018 roku każdy sprzedawany w USA samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 4500 kg będzie musiał być wyposażony w takie urządzenie. Według przepisów na ekranie ma być wyświetlana przestrzeń za samochodem o wymiarach 3 na 6 m. Wyposażenie nowych aut w kamery będzie kosztowało przemysł motoryzacyjny od 456 do 626 milionów dolarów.

Czy takie przepisy rzeczywiście wpłyną na bezpieczeństwo na amerykańskich drogach? W przypadku dużych aut z pewnością ułatwią cofanie, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku i rozwagi.