fot. auto.cz

W ostatnim czasie Škoda przeprowadziła hurtową modernizację niemal wszystkich modeli w swojej ofercie. Zadebiutowała Octavia Kombi, odświeżono modele Yeti oraz Superb, a teraz przyszła pora na kolejną generację Fabii. Kiedy można się spodziewać premiery czeskiego hatchbacka?

Wersja koncepcyjna zostanie odsłonięta jeszcze w marcu tego roku na targach motoryzacyjnych w Genewie, a odmianę produkcyjną Czesi zaprezentują prawdopodobnie jesienią na Paris Motor Show. W polskich salonach auto pojawi się dopiero na początku 2015 roku.

Co jeszcze wiadomo na temat nowej czeszki? Między innymi to, że zostanie zbudowana na skróconej płycie podłogowej MQB, którą oznaczono symbolem MQB-A. Na tej samej platformie powstaną również nowy Volkswagen Polo i Seat Ibiza. Jak twierdzi prezes Škody Winfried Vahland, nowa Fabia będzie „bardziej młodzieżowa”.

Jakie silniki trafią pod maskę czeskiego auta? Na pewno w ofercie znajdą się motory benzynowe 1,2 i 1,4 z rodziny TSI oraz jednostka wysokoprężna 1,6 TDI CR. Zgodnie z downsizingowymi trendami najtańszą wersją silnikową będzie 3-cylindrowy motor 1,0 MPI, znany z takich aut jak Škoda Citigo czy Volkswagen up! Jest też zła wiadomość dla fanów hot hatchy: już wiadomo, że w ofercie nie będzie podrasowanej odmiany RS. Auto nie sprzedawało się bowiem tak dobrze, jak życzyłby sobie tego producent.

Więcej na ten temat: Fabia,