fot. dziennikwschodni.pl

Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała sprawdzenie fotoradarów w Polsce. Przedmiotem inspekcji ma być zasadność ich lokalizacji; czy funkcjonowanie tych urządzeń na danym obszarze faktycznie ma na celu podniesienie bezpieczeństwa.

Oprócz samych fotoradarów NIK skontroluje także stosowane przez polskie służby wideorejestratory i mobilne fotoradary. Rzecznik prasowy Paweł Biedziak poinformował, że kontrola będzie podzielona na kilka etapów. Najpierw inspekcja zostanie przeprowadzona wśród funkcjonariuszy policji. NIK sprawdzi, w jaki sposób wykorzystywane są fotoradary i wideorejestratory. Oceniane będą także plany oraz koncepcje związane z poprawą bezpieczeństwa.

W kolejnym etapie skontrolowane zostaną GITD oraz straże miejskie i gminne. Inspektorzy upewnią się, czy fotoradary rzeczywiście stosowane są w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Niestety, wyniki przeprowadzonej inspekcji przez Najwyższą Izbę Kontroli nie są wiążące dla żadnego z kontrolowanych organów.

W 2012 roku została przeprowadzona już podobna kontrola, dzięki której stwierdzono zbyt dużą koncentrację działań strażników miejskich na zadaniach związanych z kontrolą ruchu drogowego. Czy coś się zmieniło od tego czasu?