Ferrari GTO to legendarne auto, które wygrało nie jeden wyścig. Wyprodukowany w latach 60-tych w zależności od źródła w 33 lub 39 sztukach. Jest to niezwykły kolekcjonerski rarytas. W zeszłym roku jeden z egzemplarzy został sprzedany za ok 52 miliony dolarów, co czyni go najdroższym samochodem w historii.

Niewielu szczęśliwców może się poszczycić posiadaniem tego auta. Jednak teraz możecie nabyć jego replikę w skali 1:3.6 wykonaną z jednego kawałka marmuru. Pochodzi ona spod rąk rzemieślników z firmy Lapicida, która specjalizuje się w rzeźbach kamiennych.

Ferrari 250 GTO photo by Lapicida

Lapicida zeskanowała za pomocą lasera prawdziwy model Ferrari GTO, a następnie dane te wykorzystała w komputerowym modelowaniu 3D. Następnie wykorzystała maszynę, jedną z tylko trzech takich na świecie, wyposażoną w 5-osiowe diamentowe wiertło, mogącą obrobić takiej wielkości pojedynczy kawałek marmuru, ważący nawet do 25 ton.

Ferrari 250 GTO photo by Lapicida

Wiertło to obracając się z prędkością 7000 obrotów na minutę potrzebowało ponad 100 godzin, aby wydobyć z kamienia marmuru Arabescato pożądany kształt Ferrari GTO. Następnie rzemieślnicy Lapicida spędzili wiele dni na szlifowaniu, polerowaniu i doprowadzeniu do perfekcji tego arcydzieła.

Ferrari 250 GTO photo by Lapicida

W rezultacie powstał mierzący 1,2m długości i 46cm szerokości model najdroższego auta w historii. Co prawda nie jest on wyposażony w 3-litrowy silnik V12, ale może być wasz już za ok 30 tyś. Funtów szterlingów. „Czy Enzo spodoba się nasze marmurowe Ferrari GTO” pyta retorycznie Lapicida. Tego nie wiemy, ale nam się podoba!