Na naszym blogu wiele piszemy o zasadach bezpiecznego podróżowania samochodem. Niestety nawet sumienne ich przestrzeganie nie uchroni przed wszystkimi niebezpiecznymi sytuacjami, jakie zdarzają się na drodze. Pobierz, wydrukuj i miej zawsze przy sobie Niezbędnik Kierowcy, który krok po kroku poprowadzi Cię przez postępowanie w razie stłuczki lub wypadku drogowego.

Od stłuczek na parkingu do dużych karamboli na zakorkowanych ulicach miast – codziennie dochodzi w Polsce do ponad tysiąca kolizji w ruchu drogowym. Pomimo, iż statystyka ta brzmi groźnie, często ulegamy złudzeniu, że podobne zdarzenia „nas nie dotyczą”, przez co nie jesteśmy do takich sytuacji przygotowani. Dlatego też zachęcamy do pobrania Niezbędnika Kierowcy, w którym zawarliśmy najważniejsze wskazówki odnośnie postępowania w razie wypadku, a także formularz Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym, którego wypełnienie może znacząco ułatwić szybkie otrzymanie odszkodowania.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić tuż po kolizji, jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i pozostałym uczestnikom ruchu, m.in. poprzez odpowiednie oznakowanie miejsca wypadku. Jeżeli któryś z uczestników zdarzenia odniósł obrażenia, należy niezwłocznie udzielić mu pierwszej pomocy oraz wezwać pogotowie. W takiej sytuacji nie należy przestawiać pojazdów, ponieważ konieczne jest udokumentowanie kolizji przez policję. Pod numer alarmowy należy zadzwonić także wtedy, gdy któryś z kierujących znajduje się w stanie nietrzeźwości.

Jeśli nie ma ofiar lub rannych i nie jest konieczne wezwanie policji, należy ustawić pojazdy w taki sposób, aby nie utrudniały ruchu. Przedtem warto jednak zrobić kilka zdjęć poglądowych prezentujących zdarzenie. Wtedy można przystąpić do spisania deklaracji. Choć wystarczy do tego zwykła kartka papieru, zadanie to okaże się dużo łatwiejsze jeśli posiadamy formularz Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym. Dzięki niemu spada ryzyko pomyłki lub pominięcia istotnych szczegółów. Dokument ten jest również najlepszym sposobem na ułatwienie likwidacji szkody i szybsze uzyskanie odszkodowania, ponieważ jego formuła jest powszechnie znana towarzystwom ubezpieczeniowym.

Jeśli sprawca kolizji zbiegł, warto wezwać policję. Bardzo pomocni w takich przypadkach mogą okazać się również świadkowie. Nawet pojedyncze informacje w połączeniu z nagraniami z monitoringu miejskiego pozwolą na szybsze ustalenie właściciela pojazdu. Policjanci mogą również wylegitymować uczestników zdarzenia, jeżeli któryś z nich nie będzie chciał podać swoich danych. Również do policji należy rozstrzyganie wszystkich spornych sytuacji. W takim przypadku należy liczyć się z tym, że mundurowi wystawią winnemu mandat, który niejednokrotnie może przewyższać wartość strat.

Co zrobić, jeżeli sprawca kolizji nie ma wykupionego ubezpieczenia OC? Również w tym przypadku poprawnie wypełniony druk WOZD może okazać się bardzo pomocny. Podczas wypadku, w którym jeden z samochodów nie jest ubezpieczony, poszkodowanemu pomaga Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to instytucja, która pomoże sfinansować naprawę auta. W tym celu należy zgłosić się do dowolnego zakładu ubezpieczeń, który zlikwiduje szkodę, a koszty z tym związane pokryje UFG. UFG środki na swoją działalność uzyskuje od firm ubezpieczeniowych oraz z kar nakładanych za brak OC.

Wspólne Oświadczenie o Zdarzeniu Drogowym jest dokumentem, który każdy kierowca powinien mieć zawsze w samochodzie. Pobierz i wydrukuj go już teraz, a z pewnością oszczędzisz wiele czasu i nerwów w sytuacji, kiedy zwykle trudno o spokój.