Trzech niemieckich producentów samochodów zdecydowało się na rodzimym rynku uruchomić program wycofywania diesli wyprodukowanych przed rokiem 2010 i niespełniających normy Euro 5. W ten sposób mają zadbać o czystość powietrza.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


BMW, Mercedes i koncern Volkswagena będą dopłacać klientom do zakupu nowych samochodów od 1,5 do 10 tys. euro, w zależności od tego, jakim modelem zechcą wyjechać z salonu. Im droższy samochód wybierze klient, tym wyższa dopłata. BMW i Mercedes chcą dopłacać po 2 tys. euro, natomiast Volkswagen do zakupu auta z wyższej półki dopłaci nawet 10 tys.

Szacuje się, że z tego programu może skorzystać ponad milion Niemców. Podobny program uruchomiony w 2009 roku, kiedy można było uzyskać dopłatę 2,5 tys. euro, skusił do wymiany aut na nowsze aż 2 mln mieszkańców tego kraju.

Na chwilę obecną nie znamy szczegółów programu wymiany samochodów. Nie wiemy, co ma się dziać z relatywnie młodymi autami, które jeżeli muszą zniknąć z niemieckich dróg, to będą wyrejestrowane. Czy będzie to złomowanie, czy raczej odsprzedaż za granicę (potencjalnie do Polski lub dalej na wschód), to się dopiero ma okazać, bo powyższa informacja nie jest oficjalna. Podała ją agencja Bloomberg.